Poznaj dzieje wojskowych koszar na Łazarzu, z filmem „Historia warta Poznania”

„Historia warta Poznania” to kolejna odsłona projektu Koszary Kultury z poznańskiego Łazarza. Dzięki premierze filmu, poznaniacy będą mogli dokładniej poznać dzieje koszar 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Dziesięć dni zdjęciowych trwających od kwietnia, godziny rozmów  z historykami i potomkami kawalerzystów z 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz godziny spędzone w internetowej bazie archiwalnych zdjęć – tak powstawał film o dawnych koszarach, położonych między ulicami Matejki, Ułańską i Grunwaldzką

Koszary Kultury to na razie tymczasowa strefa kultury znajdująca się na styku Grunwaldu i Łazarza. W środę premierę miał tu film „Historia warta Poznania”, który przybliży mieszkańcom dzieje tego miejsca. Szczególnie fakt, że koszary dla ułanów były nie tylko miejscem pracy, ale także rozrywki. Będzie go można oglądać w internecie już od 1 września.

Wojskowe koszary, a w nich stajnie, kantyna, kasyno i karczma. Ten tętniący energią teren miał w sobie wszystko, czego trzeba do codziennego życia, pracy, ale i wojskowych manewrów. Tamtejsza elita pracowała, odpoczywała i bawiła się tutaj – czytamy w opisie filmu.

fot. M. Anders / wpoznaniu.pl

 

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl