Poznańscy filharmonicy z ważną nagroda branży muzycznej

Gala Fryderyków 2023 w muzyce rozrywkowej i jazzowej wyłoniła zwycięzców. W tym roku, w kategorii nagrodę w kategorii „Album Roku – muzyka koncertująca” otrzymali poznańscy filharmonicy oraz pianista Jacek Kortus i wiolonczelista Bartosz Koziak.

Gala „Fryderyki” to rozdanie nagród polskiej branży muzycznej, które odbywa się co roku w kwietniu i jest podsumowaniem dokonań rynku muzycznego z poprzedniego roku. Tegoroczna edycja była już 29. wydaniem tzw. Fryderyków w gliwickiej arenie. Nazwa nagrody nawiązuje do polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Album, który zdobył nagrodę w kategorii „Album Roku – muzyka poważna” zawiera dwa koncerty Feliksa Nowowiejskiego: fortepianowy i wiolonczelowy. Został on nagrany przez Filharmoników Poznańskich oraz pianistę Jacka Kortusa i wiolonczelistę Bartosza Koziaka pod batutą Łukasza Borowicza, który odpowiadał on za przygotowanie i nagranie utworów z poznańskimi muzykami.

Materiał orkiestrowy koncertów został dogłębnie przeanalizowany i porównany z rękopisami, które cudem ocalały z wojennej pożogi. Porównania te pozwoliły uściślić szczegóły instrumentacji, agogiki, artykulacji – mówi Łukasz Borowicz.

Emilia Śliwińska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl