Poznaniak z wielkimi szansami na mistrzostwo świata. W puli nagród 1,5 miliona złotych! 

Już 1 lutego w Polsce rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Bilard 9-bil, za które odpowiedzialna jest słynna organizacja Matchroom. W imprezie weźmie udział dwunastu zawodników reprezentacji Polski. Jednym z faworytów jest poznański sportowiec, Wiktor Zieliński. 

Już 1 lutego w Targach Kielce rozpocznie się jedna z najważniejszych bilardowych imprez na świecie, a więc World Pool Championship. Tego dnia w największym mieście województwa świętokrzyskiego do zmagań przystąpi 128 najlepszych bilardzistów reprezentujących 46 krajów. Za organizację wydarzenia w Kielcach odpowiedzialna jest znana organizacja sportowa Matchroom. Produkowany przez nią sygnał telewizyjny trafi do największych platform streamingowych, takich jak Sky Sports, DAZN, Foxtel, czy obecne w naszym kraju Viaplay, co jest gwarantem dotarcia obrazu z mistrzostw do niemal każdego zakątka świata.

– Jesteśmy najlepszymi promotorami sportu, co udowadniamy rosnącymi słupkami oglądalności każdego organizowanego przez nas wydarzenia. Mamy duże pokrycie transmisyjne, a choćby media społecznościowe pokazują, że bilard w Wielkiej Brytanii jest w stanie przebić boks. Posiadamy niezbędne narzędzia, by uczynić „dziewiątkę” czołowym, profesjonalnym oraz globalnym sportem bilardowym, co na razie nie ma miejsca. Jesteśmy w stanie to zrobić – uważa Emily Frazer, dyrektor Matchroom.

Bilardowe mistrzostwa świata potrwają do 5 lutego. Tego dnia poznamy nowego mistrza świata. Do obrony tytułu przystępuje ubiegłoroczny mistrz, Shane Van Boening. Stawką turnieju jest nie tylko tytuł najlepszego bilardzisty globu, ale również duże pieniądze. Łączna pula nagród wyniesie przeszło 1,5 miliona złotych!

Największe nadzieje kibiców znad Wisły na zwycięstwo podczas World Pool Championship pokładane są w Wiktorze Zielińskim. Rywalem najwyżej sklasyfikowanego Polaka w rankingu Matchroom (7) oraz lidera rankingu Europy będzie Marokańczyk, Aziz Moussati. Zdaniem ekspertów to właśnie poznaniak ma ogromne szanse na sięgnięcie po złoto.

Wielkopolskę będą reprezentować także Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Solumed Poznań) i Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica). To utytułowani zawodnicy, którzy swoją przygodę z tegorocznymi mistrzostwami świata rozpoczną o rywalizacji kolejno z Mohammadem Soufem oraz Janem Van Lieropem. – Na mistrzostwach świata nie ma słabych rywali i niezależnie z kim grać będą nasi zawodnicy, muszą dać z siebie wszystko. Ale obiektywnie muszę przyznać, że to losowanie nie jest dla nas złe – mówi Grzegorz Kędzierski, wiceprezes Polskiego Związku Bilardowego. 

Spośród Polaków duże szanse na ostateczny sukces ma też mistrz świata w odmianę 10-bil, Wojciech Szewczyk, a także mistrzowie Europy – Mieszko Fortuński i Konrad Juszczyszyn. Pierwszy z wymienionych zagra z Katarczykiem, Basharem Hussainem Abdulem Majeedem, natomiast Fortuński, rozegra mecz z norweskim bilardzistą, Emilem Andre Gangflotem. Do pary z Juszczyszynem przypisany został Austriak, Daniel Guttenberger.

Pary kwalifikacyjne reprezentantów Polski:
Tomasz Kapłan (Nosan Kielce)
Ping Han Ko


Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin)
Emil-Andre Gangflot


Mario He
Sebastian Batkowski (Nosan Kielce)


Mustafa Alnar
Szymon Kural (TCF HUB go77.pl Kraków)


Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec)
Bashar Hussain Abdul Majeed


Greg Hogue
Mariusz Skoneczny (M13 Soffia Warszawa)


Mateusz Śniegocki (Zakręcona Bila Solumed Poznań)
Mohammad Soufi


Daniel Macioł (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec)
Sina Valizadeh


Radosław Babica (Akademia Bilardowa Rokietnica)
Jan Van Lierop


Wiktor Zielinski (inmarketing Hades Poznań)
Aziz Moussati


Karol Skowerski (Nosan Kielce)
Abdullah Al-Anzi


Konrad Juszczyszyn (Baribal Zagłębie Lubin)
Daniel Guttenberger

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl