Materiał partnera

Polskie okna i drzwi podbijają świat

Stolarka otworowa „made in Poland” od lat jest jednym z najbardziej konkurencyjnych sektorów krajowej gospodarki. Ostatnie lata okazały się pełnymi wyzwań dla przedsiębiorców. Jednak choć firmom przyszło się mierzyć z zakłóconymi łańcuchami dostaw oraz poszukiwaniem nowych rynków, to w branży stolarki budowlanej wśród krajów UE, Polska jest nadal liderem w eksporcie. Utrzymuje pozycję nr 1 nieprzerwanie od 2015 roku. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w I poł. 2022 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za 1 892,4 mln EUR, to o 34,7% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Pojawiają się kolejne zagrożenia, ale też nowe szanse i możliwe kierunki działań. Najbliższa edycja targów BUDMA i WINDOOR-TECH (31.01-3.02.2023) na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie okazją do rozmów na temat przyszłości branży oraz sposobów na dalszy rozwój mimo geopolitycznych i gospodarczych uwarunkowań takich jak: pandemia, wojna, inflacja czy ograniczony dostęp do surowców energetycznych.

To tutaj zobaczymy nie tylko kompleksową ekspozycję nowoczesnych okien i drzwi ale także ocenimy innowacyjne technologie, narzędzia i komponenty niezbędne do ich produkcji.

Międzynarodowy wymiar

– Według ekspertów w kolejnych latach bez wątpienia można spodziewać się rosnącego znaczenia eksportu dla branży stolarki budowlanej, po latach hossy rynek deweloperski w Polsce wyhamowuje. Śledząc te trendy, umożliwiamy polskim firmom ekspansję na rynki międzynarodowe. Wystawcy targów BUDMA – wiodący producenci okien i drzwi będą mogli nie tylko pokazać polską jakość, ale też znaleźć nowych kontrahentów z innych krajów. Temu służyć Międzynarodowa Strefa Spotkań. – informuje Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.

Otwarci na ekspansję rynków międzynarodowych są też liderzy technologii wdrażanych w polskich fabrykach, prezentujący swoją ofertę na targach WINDOOR-TECH. Korzystają na tym obecni na BUDMIE producenci okien i drzwi stawiający na automatyzację, robotyzację czy niższą emisję gazów cieplarnianych. Beneficjentem jest końcowy klient, który otrzymuje nowoczesny produkt mający kluczowy wpływ na energooszczędność jego inwestycji. Ten trend wspierany jest programami termomodernizacji napędzającymi renowacje i remonty budynków, ułatwiającymi m.in. wymianę stolarki.

– Wystawcy, prezentujący maszyny, roboty, narzędzia i nowe technologie na targach WINDOOR-TECH to firmy przyszłości, które wspierają producentów okien i drzwi w automatyzacji wszystkich procesów. Dziś liczy się nie tylko optymalizacja i zarządzanie zmianą produkcji, ale też aspekt ekologiczny, cykl życia produktu. Dzięki technologii, otwartości i aktywnej postawie firmy mogą w dużej mierze przejść przez kryzys suchą stopą. Spodziewamy się wielu zwiedzających z zagranicy, którzy wiedzeni dobrą polską marką szukają na targach solidnych partnerów – przekonuje Mateusz Szymczak, dyrektor targów WINDOOR-TECH.

Po pierwsze: automatyzacja

Polskie firmy inwestują w parki maszynowe i automatyzację procesów produkcyjnych. To widoczny trend, który utrzymuje się już od kilu lat. Potwierdzają to także wystawcy targów WinDoor-tech.

Automatyzacja procesów staje się nie najlepszym, ale wręcz jedynym rozsądnym wyjściem. Na szczęście polskie firmy bardzo inwestują w eksport, a co za tym idzie, przygotowanie się we właściwe komponenty i sprzęt produkcyjny. W czasach spowolnienia, które mamy od jakiegoś czasu to polska elastyczność i umiejętność dostosowania się do szybko zmieniających się warunków będzie naszą siłą i przewagą.- dodaje Grzegorz Osada, właściciel firmy FIMTEC-POLSKA – kluczowego dostawcy maszyn dla producentów okien i drzwi.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Więcej na: www.windoortech.pl oraz www.budma.pl

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl