Poznaniacy stworzyli inteligentne pudełko. Zastąpi tradycyjne paczki?

Pozwala oszczędzać na papierze, wypełniaczach do paczek czy etykietach. E-Pack ma również zmniejszyć ślad węglowy. To także większa wygoda dla kupujących, którzy mogą śledzić swoją przesyłkę i monitorować stan zakupionego towaru.

Eko-paczka?

Badacze z Poznańskiego i Łódzkiego Instytutu Technologicznego oraz Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki stworzyli pierwszą w Polsce inteligentną paczkę. To opakowanie wielorazowego użytku, które może zrewolucjonizować rynek sklepów internetowych. Ma być odpowiedzą na wzrost cen papieru i potrzebę zmniejszenia śladu węglowego. Oszczędza również czas oraz potrzebę drukowania naklejek.

Czytaj również: Napisał książkę, którą zachwycili się Polacy. Specjalnie dla fanów przyjechał z Japonii do Poznania

Wygoda dla kupujących

W e-Packu znajduje się bowiem elektroniczna etykieta i mały panel fotowoltaiczny. W środku z kolei pudełko wyposażone jest w wiele sensorów, które monitorują stan przesyłki. Wykrywają one przeciążenia produktu, poziom wilgotności i temperaturę w paczce. W pudełku znajduje się również specjalna siatka, dzięki której niepotrzebne są dodatkowe wypełniacze. E-Pack umożliwia także śledzenie przesyłki, a także przesyła informacje za każdym razem, kiedy ktoś ją otwiera. Wszystkie dane znaleźć można w specjalnej aplikacji.

Trafi na rynek?

E-Pack jest wielorazowego użytku, może być używany nawet przez pięć lat, a klient po otrzymaniu przesyłki musi go odesłać. Pudełko można na przykład zostawić w automacie paczkowym i nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Wraz z e-packiem będzie można również zwrócić zakupiony towar. Produkt nie był jeszcze testowany na rynku. Teraz jego twórcy szukają firm zainteresowanych wejściem w spółkę.

Źródło: Instytut Lukasiewicz

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl