Poznań zdobył pół miliarda ze środków unijnych na II etap tramwaju na Naramowice i kolejne inwestycje

Poznań pozyskał 228 mln zł na II etap tramwaju na Naramowice, 150 mln na budowę węzłów przesiadkowych przy stacjach kolejowych i 72 mln na dokończenie budowy trasy tramwajowej na Ratajczaka.

II etap tramwaju na Naramowice

Poznań zgłosił trzy projekty i po pozytywnym zaopiniowaniu zostały wpisane na listę dofinansowanych ze środków unijnych. Trzy wielkie komunikacyjne projekty, to:

  • 228 mln złotych na budowę II etapu trasy tramwajowej na Naramowice (od Wilczaka do skrzyżowania ulic Małe Garbary, Estkowskiego i Garbary)
  • 150 mln dofinansowania zyska budowa węzłów przesiadkowych w rejonie stacji kolejowych na terenie Poznania w związku z rozwojem obwodnicy towarowej jako etap rozwoju Szybkiej Kolei Miejskiej: Poznań Starołęka, Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec, Poznań Koziegłowy, Poznań Naramowice, Poznań Piątkowo, Swarzędz Nowa Wieś, Poznań Suchy Las
  • Dzięki 71,6 mln zł zostanie dokończona inwestycja Program Centrum – etap II, czyli budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicy Ratajczaka.

– To, ile do tej pory udało się zrobić dzięki środkom ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, pokazuje, że potrafimy to robić skutecznie nawet, gdy okoliczności nie są sprzyjające. Mam tu na myśli, chociażby wojnę Rosji z Ukrainą czy inflację. Z ZIT zrealizowano m.in. przebudowę ronda Rataje, Wartostradę, z której korzystają tysiące poznaniaków czy wiadukt i węzeł przy ul. Grunwaldzkiej, którego budowa dobiega właśnie końca – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego zwracał natomiast uwagę na relację pomiędzy środkami z Unii Europejskiej a łamaniem przez polski rząd podstawowych zasad praworządności, które muszą przestrzegać państwa UE.

– Wypłata środków, co do których się dzisiaj porozumiewamy, zależy od tego, czy nastąpi refleksja wyborców i rządzących. Na dzisiaj bowiem idziemy bowiem prostą drogą, by nie tylko środki z Krajowego Planu Odbudowy, ale środki strukturalne, ujęte w budżecie unijnym, nie zostały udostępnione Polsce łamiącej praworządność – zaznaczał Marek Woźniak, marszałek województwa. – Póki co uważamy jednak, że mamy prawo te środki zadeklarować, zakontraktować i niedługo będą one realnie dostępne dla wszystkich beneficjentów.

Czytaj także: Wstrzymano rozbiórkę Galerii Malta. Wojewoda może ją uchylić. Nowe fakty | wPoznaniu.pl

Źródło: UMP

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl