Poznań w czołówce miast pod względem pensji. Warszawa spada w rankingu

Tylko Poznań i Kraków mogą pochwalić się pięciocyfrową kwotą średniej pensji brutto. Stolica Wielkopolski zajmuje drugie miejsce w Polsce, tuż przed Warszawą.

„Fakt” przeanalizował zarobki w województwach i ich stolicach na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jak wynika z zestawienia, Warszawa nie może pochwalić się największą średnią pensją brutto w kraju. Stolica pod tym względem zajmuje dopiero trzecie miejsce z wynikiem 9646 złotych.

Poznań w silnej czołówce

Jak się okazuje, najwięcej zarabia się w Krakowie. Średnia pensja w marcu 2024 roku wyniosła tam 11.372 złote brutto. Poznań znalazł się z kolei na zaszczytnym drugim miejscu w zestawieniu. Stolica Wielkopolski również może pochwalić się pięciocyfrową kwotą. Średnia pensja wynosi 10 731 złotych brutto.

Warto jednak podkreślić, że GUS, którego dane analizował „Fakt”, wyliczając średnią, bierze pod uwagę tylko firmy zatrudniające co najmniej 9 pracowników, a w dodatku tylko osoby na etatach.

Ogromna różnica

Jak wynika z danych, różnica na terenie całego kraju jest ogromna. Ostatnie miejsce w rankingu zajął Olsztyn ze średnią pensją 6.692 złotych brutto. To zaledwie 58 proc. tego, co zarabia się w Krakowie. Listę zamykają również Kielce i Białystok. Żadne z tych miast nie przekroczyło progu siedmiu tysięcy złotych brutto.

Wzrost płac hamuje

Tylko w ciągu roku płace wzrosły o około 12 proc. Według Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2024-2027 w tym roku można spodziewać się podwyżek nawet o 11,9 proc. Wzrost płac jednak wyhamowuje i w przyszłym roku ma wynieść już tylko 7,1 proc.

Czytaj także: Będziemy bogatsi? Urzędnicy studzą emocje

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl