Poznań pożegnał generała Jana Podhorskiego. Pogrzeb miał charakter państwowy

Walczył w Powstaniu Warszawskim, zainicjował wybuch pierwszego powstania studenckiego w Poznaniu oraz współorganizował działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej. Dziś odbył się pogrzeb generała Jana Podhorskiego.

UROCZYSTOŚĆ

Generał Jan Podhorski, pseudonim Zygzak zmarł 4 stycznia w wieku 101 lat. Dziś na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu o godzinie 12:00 odbył się jego pogrzeb. Uroczystość miała charakter państwowy. Generała pożegnał między innymi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Ostatniej podróży byłego wojskowego towarzyszyła oprawa wojskowa.

TRAFIŁ DO NIEWOLI DO POZNANIA

Jan Podhorski, pseudonim Zygzak urodził się 21 czerwca 1921 roku w Budzyniu. Jego ojciec walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a matka pochodziła z rodziny rolniczej. W wieku 18 lat Jan Podhorski zgłosił się do batalionu Obrony Narodowej “Opalenica”. Niecały miesiąc później dostał się do niewoli na kilka miesięcy, a sporą część tego czasu spędził w Cytadeli w Poznaniu.

WALCZYŁ W POWSTANIU

Niedługo po wyjściu na wolność przyjechało po niego gestapo. Cudem udało mu się uciec po brutalnym przesłuchaniu. W 1942 roku złożył przysięgę w organizacji Wojskowej Związek Jaszczurzy. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w szeregach pułku NSZ imienia generała Władysława Sikorskiego, a później w kompanii batalionu AK “Miłosz”. Po zakończeniu powstania trafił do więzienia w Muehlbergu nad Łabą. Obóz został wyzwolony przez wojska radzieckie 23 kwietnia 1945 roku.

ZOSTAŁ W POZNANIU

W Poznaniu skończył studia leśnicze. Współorganizował działalność konspiracyjną Młodzieży Wszechpolskiej. ąZainicjował również wybuch pierwszego strajku studenckiego w Poznaniu. Został skazany przez Urząd Bezpieczeństwa na 7 lat więzienia. Finalnie w zakładzie karnym we Wronkach spędził 3 lata. W okresie PRL-u był ciągle inwigilowany przez SB.

W latach 1993-2013 był prezesem Okręgu “Wielkopolska” Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu. Był również prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ oraz członkiem Rady Kombatanckiej przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego i Związku Powstańców Warszawskich.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl