Poznań najlepszy w Ekstraklasie. W ciekawej statystyce

Spośród wszystkich miast w Polsce, to poznaniaków najczęściej oglądamy na boiskach Ekstraklasy. To spora zasługa Lecha. W drużynie niebiesko-białych znajdziemy sześciu piłkarzy urodzonych w stolicy Wielkopolski.

Szkolenie młodzieży

Akademia Lecha Poznań to zdecydowanie jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza akademia piłkarska w kraju. Kolejorz praktycznie co roku sprzedaje swoich wychowanków za duże pieniądze do zachodnich lig. Wśród takich piłkarzy można wymienić chociażby Kamińskiego, Modera czy Skórasia. Są to zawodnicy, którzy poważnej piłki uczyli się w Poznaniu, ale się w nim nie urodzili.

Wszędzie poznaniacy

Jak się jednak okazuje, to właśnie stolica Wielkopolski produkuje najwięcej reprezentantów Ekstraklasy. Aż 19 piłkarzy urodzonych w Poznaniu gra aktualnie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Tak wynika z danych, przygotowanych przez Cezarego Kaweckiego, zajmującego się danymi i wykresami w piłce nożnej. Co ciekawe, aż sześciu z tych 19 graczy występuje aktualnie w barwach Lecha Poznań.

Warty podkreślenia jest fakt, że na drugim miejscu w tym zestawieniu znajdują się Łódź i Wrocław, które mają po 11 reprezentantów w Ekstraklasie. To znacząca różnica w porównaniu do Poznania. Warszawa, najludniejsze miasto w Polsce jest dopiero trzecia w tej klasyfikacji, na równi ze Szczecinem.

Wielkopolska na drugim miejscu

Sama Wielkopolska nie „wyprodukowała” jednak najwięcej piłkarzy, którzy aktualnie grają w klubach Ekstraklasy. Najsilniejszym pod tym względem województwem jest województwo śląskie. Urodziło się tam 51 graczy z najwyższej klasy rozgrywkowej. Dla Wielkopolski liczba ta wynosi 31, a dla Dolnego Śląska 30.

Czytaj także: Ksiądz w Wielkopolsce stworzył w kościele… salę zabaw. „To miejsce ma swój klimat”

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl