Portal Business Insider opracował po raz kolejny ranking miast wojewódzkich „najlepszych do życia”. Poznań znalazł się w nim na trzecim miejscu wraz z Gdańskiem.
Pomysłodawcy rankingu sprawdzając szesnaście miast wojewódzkich w kraju, biorą pod uwagę sześć elementów: trzy wskaźniki ekonomiczne (stopa bezrobocia, wynagrodzenia, ceny mieszkań) i trzy aspekty pozafinansowe (dostęp do lekarzy, poziom przestępczości i jakość powietrza). Suma punktów przyznawanych poszczególnym miastom po analizie tych sześciu wskaźników przyniosła ostateczne wyniki (im mniej punktów, tym lepiej).
– W poprzedniej edycji rankingu najlepszych miast do życia, który opisywał stan na połowę 2023 r., zdecydowanym liderem był Poznań, za którym uplasowały się Katowice i Opole. Trzecia, ale od końca, była Warszawa. Teraz w oficjalnych danych ze stycznia 2024 r. widać duże zmiany. Poprzedni lider spadł na trzecie miejsce podium, które zajmuje razem z Gdańskiem (zaliczył duży awans). O cztery pozycje w górę na miejsce numer jeden wskoczył Olsztyn. Za nim jest Lublin. W okolicę środka stawki przesunęła się Warszawa, a jej niechlubne miejsce z ostatniego rankingu (trzecie od końca) zajmuje Kraków (po spadku o trzy pozycje) – czytamy w Businness Insider.
Poznań z pierwszego spadł na trzecie miejsce – bo jak ocenili eksperci – ma niższą jakość powietrza (spadek z 3. na 12. pozycję), dostępności mieszkań (z 5. na 10.) i wynagrodzeń (z 4. na 6.). Stolica Wielkopolski ma nadal najniższe bezrobocie w Polsce.
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Olsztyn, drugi był Lublin. Stolica Warmii i Mazur zwyciężyła, że została doceniona lepszym dostępem do mieszkań, niższą przestępczością oraz dobrą jakością powietrza.