Volkswagen Poznań chwali się wynikami. Ile samochodów wyprodukowano w Wielkopolsce?

Wielkopolskie fabryki spółki Volkswagen Poznań (VWP) chwalą się wynikiem za 2023 rok. Wyprodukowały prawie 250 tys. samochodów. To trzeci najlepszy wynik produkcyjny w historii firmy.

Prezeska Volkswagen Poznań, Stefanie Hegels podkreśliła konsekwentny proces transformacji na rzecz elektromobilności i cyfryzacji. Głównym celem spółki ma być osiągnięcie zrównoważonego rozwoju wszystkich zakładów. Odnotowano wzrost produkcji aut o ponad 23 tysiące w porównaniu z rokiem poprzednim.

Odlewnia Volkswagen Poznań osiągnęła rekordowy wynik, produkując blisko 4 miliony komponentów, w tym obudowy silników elektrycznych wykorzystywane przez wszystkie marki grupy Volkswagen. Liczba komponentów wzrosła o 500 tysięcy sztuk w porównaniu z rokiem 2022.

W drugiej połowie roku planowany jest rozruch produkcji hybrydowego modelu Caddy PHEV. Na rynku pojawi się także nowa wersja modelu VW Crafter. Zakłady VWP rozpoczną również przygotowania do produkcji Golfa, która ma nastąpić od 2027 roku.

W planach na ten rok jest także uruchomienie przyzakładowej farmy fotowoltaicznej, która ma pokryć do 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w zakładzie we Wrześni.

Przypominamy, że tydzień temu w sferze medialnej pojawiły się informacje, że Volkswagen rezygnuje z produkcji starszego modelu transportera w Poznaniu. Z tego powodu koncern nie przedłuża umów osobom na umowach czasowych i tym zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej. Związkowcy nazwali to zwolnieniami, z czym nie zgadzają się przedstawiciele koncernu.

Volkswagen Poznań
Fabryka Volkswagena w Poznaniu (fot. mat. prasowe)

Czytaj też: Kto wybuduje Teatr Muzyczny w Poznaniu? Wiemy, ile to będzie kosztowało

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl