Poznań i Strasburg, co dzieli a co łączy

Od 20 sierpnia w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oglądać można wystawa pod tytułem „Poznań – Strasburg. Od imperialnych do europejskich powinowactw”. Historia przestrzeni miejskich Poznania i Strasburga, stanowiąca oś wystawy, ilustruje jak w soczewce zmiany sytuacji politycznej, społecznej i kulturowej tych dwóch, z pozoru odmiennych i odległych ośrodków i ich mieszkańców.

Wystawa prezentowana jest w czterech odsłonach.

​„Historia paralelna” dotyczy historycznych powinowactw, punktów stycznych we wspólnej historii obu miast i odmiennych odsłon ich dziejów od końca XVIII do początku XXI wieku.

W kolejnym dziale zobrazowane są „Napięcia i dialogi” między pruską władzą i mieszkańcami. Ujawniały się one poprzez podkreślanie odrębności różnych społeczności dokonujących wyboru odmiennych stylistyk architektonicznych; kreowanie i burzenie pomników; dublowania instytucji kultury i nauki, adresowanych do odrębnych obywateli, którzy jednak też wspólnie korzystali z miejskich przestrzeni.

W następnym dziale zatytułowanym „Wytwarzanie tradycji” pokazano przywoływane wzorce, służące identyfikacji poszczególnych grup, propagowane przez państwo oraz tworzone z inicjatyw oddolnych. Budowały one obraz miasta w oparciu o historyczne style architektoniczne czy regionalną kulturę. Dążono do podkreślenia, a niekiedy wykreowania, tożsamości danej społeczności, czy do prób narzucania własnej wizji historii. Szczególnie wyraźnym przykładem takich praktyk była epoka wilhelmińska oraz projekty nazistowskie.

Ostatni dział, zatytułowany „Modernizacje” poświęcony został zmianom, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej Poznania i Strasburga po II wojnie światowej. Po roku 1945 oba miasta powróciły do Francji i Polski, ale tym razem ich polityczna historia rozeszła się na dłużej i na ponad czterdzieści lat znalazły się one po przeciwległych stronach żelaznej kurtyny. Jednakże, niezależnie od odmiennej przynależności państwowej i politycznej, powojenna historia ich przestrzeni miejskich, naznaczona była wspólnym rysem modernizmu. Był to okres wielkich projektów modernizacyjnych, które realizowane były w tkance miejskiej obu ośrodków.

Wystawa jest częścią projektu realizowanego przez międzynarodowy zespół badawczy, poświęconego przestrzennemu dziedzictwu Poznania i Strasburga oraz ich regionów, finansowanego przez Fundację Polsko-Niemiecką, Politechnikę Poznańską oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wystawę można oglądać do 22 października.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl