Poznań dla niepełnosprawnych. Jest nagroda

Poznań jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu „Lider Dostępności”. Nagrodę odebrała Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. osób z niepełnosprawnościami, podczas VI Kongresu Urbanistyki Polskiej, który odbył się w piątek w Gdyni. 

Coroczny konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wydarzenie objęte  honorowym patronatem Prezydenta RP powstało, by promować najlepsze rozwiązania, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń publiczną do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Nagrody przyznawane były w ośmiu kategoriach: „Grand Prix”, „Architekt/Urbanista”, „Sieć placówek”, „Obiekt usługowy”, „Obiekt mieszkalny”, Obiekt zabytkowy”, „Przestrzeń publiczna” oraz „Samorząd”.

Nagroda w kategorii „Samorząd” jest przyznawana gminie, która wyróżnia się w prowadzeniu konsekwentnej polityki na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Poznań okazał się bezkonkurencyjny w tej dziedzinie.

– Poznań jest miastem otwartym na wszystkich – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. –  Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami w pełni uczestniczyły w życiu publicznym i swobodnie poruszały się w przestrzeni miasta. Naszym obowiązkiem jest zapewnić im taką możliwość. Dlatego wprowadzamy Standardy Dostępności, dzięki którym każda miejska inwestycja jest planowana tak, by odpowiadała potrzebom osób z niepełnosprawnościami, matek z wózkami czy starszych poznaniaków.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl