Poznań będzie miał komputer kwantowy? Ministrowie podpisali ważny dokument

Minister cyfryzacji i minister nauki podpisali Europejską Deklarację dotyczącą Technologii Kwantowych. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz miasto Ostrawa w Czechach zostaną głównymi punktami budowy komputerów kwantowych. To kamień milowy w rozwoju nauki i technologii w Polsce, który umocni pozycję kraju w europejskim ekosystemie kwantowym.

Polska dołącza do elitarnego grona 18 państw, które zobowiązały się do wspólnej budowy sieci komputerów kwantowych w Europie. Minister nauki, Dariusz Wieczorek podkreślił, że Poznań stanie się centralnym punktem tych działań. Planowana budowa komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym otwiera nowe perspektywy dla rozwoju nauki i technologii w Polsce.

Uroczyste podpisanie Quantum Pact – Europejskiej Deklaracji dot. Technologii Kwantowych, odbyło się w środę, 20 marca w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego w Warszawie.

„W Poznaniu już taki komputer jest budowany ze środków ministra cyfryzacji. W tym roku kolejne środki finansowe będą przekazywane” – powiedział Wieczorek o budowie komputera kwantowego w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Wizja przyszłości

Podpisanie Quantum Pact to nie tylko formalny krok, ale także wyraz determinacji Polski w dążeniu do przodującej roli w dziedzinie technologii kwantowych. Wicepremier Krzysztof Gawkowski mówił o wadze tej decyzji. Zaznaczył, że inwestycje w technologię kwantową są niezbędne dla dalszego rozwoju kraju. Polska zobowiązuje się do stać się liderem w tej dziedzinie i uczestniczyć w budowaniu przyszłości technologicznej.

Partnerstwo

Współpraca między Ministerstwem Cyfryzacji a Ministerstwem Nauki będzie kluczowa dla rozwoju nowoczesnych technologii. Działania obu resortów skupią się na budowie komputera kwantowego w Poznaniu oraz współpracy z Czechami.

Instalacja komputera kwantowego w Poznaniu otworzy nowe możliwości dla polskich zespołów badawczych i użytkowników końcowych. Będą oni mieli dostęp do najnowszych technologii kwantowych. To pozwoli na prowadzenie zaawansowanych badań i eksperymentów.

Czytaj też: Powitanie wiosny ze Smoleniem. Zobacz zdjęcia

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl