Powitanie wiosny ze Smoleniem. Zobacz zdjęcia

W środę, 20 marca odbyło się powitanie wiosny. Nastąpiło symboliczne przekazanie czapki i szalika z pomnika Bohdana Smolenia do Marzanny, czyli postaci symbolizującej koniec zimy. Zobacz zdjęcia.

Organizatorzy corocznej wigilii ze Smoleniem przygotowali nową akcję. W środę, 20 marca na półwiejskim deptaku, odbyło się przekazanie zimowej czapki i szalika Marzannie.

Datę wybrano nie bez przypadku. Dzisiaj jest ostatni dzień zimy, a także Światowy Dzień Zespołu Downa. Impreza rozpoczęła się o godz. 11.30 przy pomniku Starego Marycha. Marsz przeszedł na Skwer Bohdana Smolenia. Tam odbyła się ceremonia ubrania Marzanny w czapkę i szalik, połączona z symbolicznym powitaniem wiosny.

Wśród organizatorów była Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna. Do współpracy zaproszono dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 107 w Poznaniu im. Arkadego Fiedlera.

Pamięć o Bohdanie Smoleniu

Bohdan Smoleń był wyjątkową postacią w życiu kulturalnym Poznania i całej Polski. Jego wkład w rozwój kabaretu, sztuki filmowej i działalność filantropijną uczyniły go legendą. W czerwcu 2021 r. nastąpiło oficjalne odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia, na skwerze u zbiegu ulic Rybaki i Strzałowa w Poznaniu. Wówczas przyjaciel satyryka, Krzysztof Deszczyński cytował słowa Jacka Cygana z „Łatwopalnych”: „znam ludzi z kamienia, co będą wiecznie trwać i znam ludzi z papieru, co rzucają się na wiatr”.

Bohdan Smoleń jako założyciel i filantrop prowadził „Fundację Stworzenia Pana Smolenia”. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku. Jego grób znajduje się w Przeźmierowie.

Czytaj też: Ostatnia chwila. Kończy się nabór. X edycja Konkursu 30/30

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl