Ci lekarze mają serce. Znacie ich?

Wybrano i nagrodzono „Wielkopolskiego Lekarza z Sercem”. W konkursie im. Kazimierza Hołogi tegoroczną laureatką została dr n. med. Agata Stodolska-Nowak. Uhonorowana ją za nieustanną pomoc, jaką niesie walczącej Ukrainie.

– Pomysł na konkurs narodził się spontanicznie – podkreślił w przemowie podczas gali Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. – Chcieliśmy pokazać inną twarz lekarzy, nie tylko profesjonalisty – zaznaczył.

Jak wyjaśnił, zgłoszenia lekarzy dokonywały szpitale, NGO, samorządy terytorialne, pacjenci – tu nie było żadnych ograniczeń.

– Laureatów do tej pory mamy trzech: pierwszym z nich był profesor Jacek Łuczak, twórca ruchu hospicyjnego w Polsce. Drugim laureatem była pani doktor stomatolog Anna Tarajkowska, przez lata współpracująca z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Trzecim laureatem był pan doktor Paweł Wiśniewski, który postawił sobie za punkt honoru postawienie hospicjum w Pile. I Paweł tego dokonał – podkreślił prezes.

Fot. WIL

– Szukaliśmy osoby, która wykracza poza codzienną pracę lekarki i lekarza, która ma w sobie znacznie więcej w sobie serca i oddania drugiemu człowiekowi niż to, co oczekujemy od osoby wykonującej zawód lekarza – powiedziała Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Po przeczytaniu wszystkich zgłoszeń nie mieliśmy żadnych wątpliwości co do zarówno dziesiątki laureatów, jak i do dwóch osób wyróżnionych i osoby, która otrzyma tegoroczny tytuł Wielkopolskiego Lekarza z Sercem – podkreśliła.

Patronem konkursu jest Kazimierz Hołoga, zapamiętany jako lekarz bez reszty oddany chorym, podejmujący się walki o życie pacjentów w przypadkach beznadziejnych i nieodmawiający pomocy osobom ubogim.

Oprócz głównej nagrody wyróżniono jeszcze wielu wyjątkowych lekarzy.

Decyzją kapituły tegoroczne wyróżnienie w konkursie otrzymała między innymi lek. Barbara Siwińska, specjalistka chorób wewnętrznych, anestezjolog, patolog nie tylko oddana pracy zawodowej, działająca w Śremie.

Drugie wyróżnienie otrzymał dr n. med. Norbert Rehlis, pracujący w Papui–Nowej Gwinei, w którego imieniu nagrodę odebrała dr Anna Magowska. Doktor Rehlis jest specjalistą chorób wewnętrznych, medycyny transportu i zdrowia międzynarodowego, a w 1992 roku współzałożył Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która objęła swą działalnością kilkadziesiąt szpitali misyjnych, przychodni i punktów medycznych w 50 krajach świata.

Fot. WIL

Czytaj też: Poznań będzie miał komputer kwantowy? Ministrowie podpisali ważny dokument

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl