Wielkopolska będzie pionierem

W Poznaniu zainicjowano powstanie Polska Izba Wodoru. Jej misją jest jednoczenie środowiska związanego z technologią wodorową i rozwój inicjatyw wodorowych.

Inicjatywa narodziła się podczas tegorocznej edycji międzynarodowego wydarzenia H2Poland & Net Zero. To wynik dyskusji przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów zaangażowanych w technologie wodorowe, skupionych m.in. w ramach Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

– Cieszę się że dzięki Wielkopolskiej Platformie Wodorowej, której mam przyjemność przewodniczyć, powstała ta cenna inicjatywa. To niewątpliwie przyspieszy proces wdrażania technologii wodorowych i umożliwi członkom izby aplikować o środki zewnętrzne, w tym środki europejskie – podkreśla Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Od wielu lat Wielkopolska promuje rozwój nowych technologii, stawiając m.in. na gospodarkę wodorową. Województwo Wielkopolskie jest pierwszym polskim regionem, który posiada własną Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040. Ma także specjalnie dedykowaną platformę networkingową, czyli Wielkopolską Platformę Wodorową.

– Jesteśmy tu, aby wspierać inicjatywy wodorowe, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wierzymy, że wodór jest kluczem do przyszłości naszej planety, a Polska Izba Wodoru ma na celu przyspieszenie tego procesu – mówi prof. Michał Wieczorowski, który został wybrany na przewodniczącego grupy inicjatywnej Polskiej Izby Wodoru.

Celem Izby jest m.in. współpraca z organami państwowymi i samorządowymi w zakresie kształtowania polityki wodorowej w aspektach prawnych.

– Już dzisiaj mamy wiele przykładów w Polsce, głównie w Wielkopolsce, zastosowania tej technologii w mieszkalnictwie, transporcie czy przemyśle. Transfer wiedzy, dobrych praktyk oraz praktycznych zastosowań to będzie ogromny atut Polskiej Izby Wodoru – tłumaczy dr Adam Lewandowski.

Polska Izba Wodoru poprzez współpracę i wymianę doświadczeń ma również przyczynić się do promocji kształcenia specjalistów w zakresie technologii wodorowych, prowadząc szeroką działalność edukacyjną i szkoleniową.

czytaj także: Wielkopolska wyróżniona tytułem Europejskiej Doliny Innowacji

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl