Kraj

Powstaje film o królu zegarmistrzów. Jego zegarki teraz warte są tysiące

Rozpoczęła się produkcja filmu pt. „Antoni Patek – patriota i zegarmistrz”. Jak wskazuje tytuł, będzie ona poświęconego życiu i działalności Antoniego Norberta Patka, legendarnego twórcy marki zegarków Patek Philippe.

Antoni Patek był zegarmistrzem i pionierem przemysłowej produkcji zegarków. Założył firmę Patek Philippe & Co., czyli pierwszą firmę w historii, która produkowała masowo zegarki kieszonkowe. W czasie Wielkiej Emigracji Patek był działaczem politycznym.

Reżyserią fabularyzowanego dokumentu zajął się Krzysztof Paluszyński, a produkcję prowadzi PFS PalFilmStudio. Film przywróci zbiorową pamięć o jednej z wybitniejszych postaci polskiej historii. Antoni Patek działał na rzecz kultury polskiej.

Król zegarmistrzów

Film opowie o życiu Antoniego Patka, emigranta, który osiedlił się w Szwajcarii i stał się jednym z najbardziej znanych przedsiębiorców zegarmistrzowskich na świecie. Jego zegarki – Patek Philippe, nie tylko mierzyły czas, ale były również dziełami sztuki, ozdobionymi motywami patriotycznymi i religijnymi.

Antoni Patek zyskał miano „zegarmistrza królów”. Swoje wyroby dostarczał do królewskich dworów, takich jak królowa brytyjska Wiktoria Hanowerska czy car Mikołaj II. Zegarki nie tylko zdobiły nadgarstki władców, ale także stanowiły manifestację polskości i patriotyzmu. W czasach, kiedy Polska była wymazywana z mapy Europy.

Praca na rzecz Ojczyzny

Pomimo życia na obczyźnie, Patek aktywnie wspierał sprawę polską. Angażował się w działalność społeczną i patriotyczną. Jego nazwisko było symbolem polskości i wkładu emigracji polistopadowej w kształtowanie obrazu Polski na świecie.

Twórcy filmu „Antoni Patek – patriota i zegarmistrz” chcą przywrócić pamięć o postaci, która przez wiele lat była niedoceniana i niemal zapomniana. Produkcja będzie dokumentem, ale kluczowe wydarzenia z życia Patka będą fabularyzowane. Dodane będą też komentarze historyków i specjalistów, których założeniem jest ożywienie historii.

Produkcja filmowa będzie też się opierać na nieznanym wcześniej materiale archiwalnym oraz ilustracjach scen fabularnych.

Realizacja filmu odbywa się przy wsparciu księdza dr. Krystiana Worbsa, który udostępnił ekipie filmowej pomieszczenia pałacu w Zespole pałacowo-parkowym w Pławniowicach. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Premiera filmu jeszcze w 2024 roku.

Czytaj też: Fortepian Chopina w Poznaniu? Jedyny taki koncert

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl