Fortepian Chopina w Poznaniu? Jedyny taki koncert

W Poznaniu odbędzie się koncert pt. „Tajemnice fortepianu Chopina”. Odsłoni on sekrety instrumentu, na którym grał wybitny polski kompozytor.

Koncert zaplanowano na 18 kwietnia 2024 roku w Auli Artis. Wystąpi laureat II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, Piotr Pawlak. Zagra na fortepianie Erarda z 1858 roku, towarzyszyć mu będzie Orkiestra pod batutą Martyny Pastuszki.

Wydarzenie rozpocznie się od prezentacji historycznego fortepianu, zbudowanego w Paryżu w 1858 roku, który został zakupiony i odrestaurowany w 2010 roku. Następnie o godzinie 19 Piotr Pawlak i {oh!} Orkiestra zaprezentują swój program muzyczny.

Program

Piotr Pawlak to laureat konkursów muzycznych, takich jak Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zagra na historycznym fortepianie. Towarzyszyć mu będzie {oh!} Orkiestra pod dyrekcją Martyny Pastuszki. W programie znajdą się utwory Mozarta oraz II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina.

Przed samym koncertem, o godzinie 18.15, odbędzie się spotkanie z Markiem Brachą i Michałem Brulińskim, którzy przybliżą specyfikę i historię instrumentu. Fortepian Erarda, wykonany z palisandru i inkrustowany ramkami ze złoconego brązu.

Organizatorami wydarzenia są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, a partnerem – Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety od 30 zł.

Czytaj też: Marnujemy za dużo ubrań? Przekonują, że lepiej zacerować niż wyrzucić

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl