Ponad 400 wystawców z krajów całej Europy. W Poznaniu zaczynają się targi POLAGRA

O rozwoju polskiego rolnictwa i branży produkcji żywności, a także o rozwiązaniach i odpowiedziach na kryzys wojny i rosnące ceny energii będą dyskutowali eksperci na targach POLAGRA. Na MPT wiele ciekawych konkursów, stoisk czy paneli dyskusyjnych.

O PRZYSZŁOŚCI BRANŻY

W Poznaniu zaczynają się targi POLAGRA, czyli największe w środkowo-wschodniej Europie targi producentów żywności i rolników, a także towarzyszące im targi TAROPAK, targi branży opakowań. Branżowi eksperci pochylą się nad najnowszymi technologiami w rolnictwie i produkcji żywności. Będą dyskutować o nowoczesnych rozwiązaniach problemów współczesnej branży rolno-spożywczej, rosnących cen energii i kryzysu handlowego jaki wywołała agresja Rosji na Ukrainę.

Rok temu na POLAGRZE dyskutowaliśmy o wpływie pandemii na przemysł rolno-spożywczy. W tym roku tematem gorącym jest wpływ wojny na Ukrainie i zagrożenia spowodowane kryzysem, cenami energii. Targi POLAGRA to miejsce, gdzie możemy rozmawiać o tych problemach i rozwiązaniach – mówi prezes MTP, Tomasz Kobierski.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

CO CIEKAWEGO?

Targi POLAGRA to między innymi cykl ciekawych wydarzeń i konferencji. Jednocześnie towarzyszy im Festiwal Smaki Regionów, gdzie spróbować możemy nie tylko regionalnych przysmaków z różnych zakątków Polski, ale także specjałów na przykład z Gruzji i z Włoch. Jednocześnie odbywają się także Tragi Żywności Nowoczesnej, a na niej duży sektor HoReCa, czyli branży, w której łączy się hotele, restauracje i catering, która dynamicznie rozwija się w naszym kraju.

Po trzech latach na targi wraca również finał Kulinarnego Pucharu Polski, najbardziej prestiżowego konkursu w branży gastronomicznej w Polsce. Mistrzowie smaku zostaną wyłonieni właśnie w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

POLSKA ŻYWNOŚCIĄ STOI

POLAGRA to również wiele ciekawych, najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie produkcji żywności, na którym wyróżnią się dwa silne sektory – mięsny i piekarsko-cukierniczy. Podczas targów rozdane zostaną również Złote Medale Targów Poznańskich. W tym roku otrzyma je 30 laureatów.

Musimy być partnerem wiarygodnym nie tylko dla Ukrainy, ale też partnerem europejskim. My ten okres naszego członkostwa w Unii Europejskiej wykorzystaliśmy naprawdę intensywnie. W Polsce wytwarza się tak dużo żywności, że nie tylko jesteśmy samowystarczalni, ale też eksportujemy tę żywność na arenę europejską. W zeszłym roku wyeksportowaliśmy żywność za 37 mld euro i pewnie ten rekord pobijemy – mówi Rafał Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  • Targi Polagra/ fot. Ł. Gdak wpoznaniu.pl

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl