Ponad 11 milionów złotych dla 16 wielkopolskich szpitali

11 milionów złotych trafi do 16 szpitali w Wielkopolsce. Pieniądze pomogą działać tym placówkom, które pomimo podwyżki wycen procedur medycznych, nie osiągnęły wzrostu dochodu. Dzięki dofinansowaniu, będą mogły pokryć koszty między innymi wynagrodzeń.

Dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów

Dofinansowanie dostały szpitale, których wzrost dochodu w okresie od 30 czerwca do 30 września tego roku nie przekroczył 16 procent. Chociaż od 1 lipca wzrosły wyceny procedur medycznych, a szpitale miały dostać podwyżki od sierpnia, to nie wszystkim placówkom wystarczyło pieniędzy.

Różne są przyczyny tego, że dla jednych szpitali wzrosty te okazały się wystarczające, a inne potrzebowały dodatkowego wsparcia. To między innymi uwarunkowania historyczne, prowadzenie określonych oddziałów, czasami zaniedbania w przeprowadzaniu restrukturyzacji w przeszłości, rodzaje umów zawieranych z personelem, czy poziom zatrudnienia – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak szpitale radzą sobie z problemami finansowymi?

Szpitale w Wielkopolsce różnie próbują rozwiązać problemy finansowe. 5 października, podczas spotkania w siedzibie wielkopolskiego oddziału NFZ, troje dyrektorów przedstawiło projekt wdrożenia zmian. Powinny one poprawić sytuację w ciągu najbliższych 10 miesięcy. Szpital Powiatowy w Kępnie na bieżąco współpracuje z NFZ, a dodatkowe finanse pozwolą na pokrycie kosztów wzrostu wynagrodzeń.

To co nas wyróżnia, gdyż jesteśmy szpitalem powiatowym, to działalność stacji dializ i oddziału nefrologii. Dla nas kwota w ramach tego mechanizmu jest bardzo dobra, to prawie 200 tys. miesięcznie, co w pełni pozwoli na realizację ustawy podwyżkowej – mówiła Beata Andrzejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kępnie.

Rozwiązaniem problemów – ekologia

Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy także przygotował projekt, który pozwoli rozwiązać problemy finansowe. Przede wszystkim stawiają na ekologię, obniżenie kosztów eksploatacyjnych i transformację w kierunku „zielonego szpitala”.

Pozwoli nam to na wprowadzenie zmian organizacyjnych, w tym kadrowych. W tym roku czeka nas jeszcze inwestycja w fotowoltaikę. Działania proekologiczne przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne – mówił Sławomir Wysocki, dyrektor Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl