Polski Teatr Tańca z pierwszą nagrodą na festiwalu w Libanie

Libański festiwal filmowy wyróżnia filmy, które akcentują rolę kobiet w społeczeństwie i skupiają się na ich problemach. Z ponad 1000 zgłoszeń pierwszą nagrodę otrzymała poznańska reżyserka Polskiego Teatru Tańca.

ŚWIAT ROŚLIN

“Zielnik” to piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca, który wyreżyserowała Iwona Pasińska. Artyści wprowadzają widzów w dzień z życia roślin. Interpretują ich rozkwit i usychanie, a jednocześnie zapraszają do zanurzenia się w świat kwiatów, liści i kolorów – od zieleni, przez czerwienie po szarości i brązy. Wszystko opowiedziane jest ruchem w rytm dynamicznych dźwięków.

WYJĄTKOWA NAGRODA

Film zdobył wcześniej już cztery ważne nagrody między innymi na festiwalach w Blois we Francji, w Portland i w Napa w USA oraz w Warnie w Bułgarii. Teraz jednak został wyróżniony po raz kolejny. “Zielnik” otrzymał pierwszą nagrodę podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Kobiet w Bejrucie. To coroczne wydarzenie organizowane już od 6 lat. Wyświetlane są na nim produkcje opowiadające o kobietach i poruszające kwestie z nimi związane jak na przykład seksualność, równość płci czy przemoc domowa.

KONKURENCJA

Nagroda dla “Zielnika” to bardzo duże wyróżnienie, chociażby ze względu na liczbę zgłoszeń. W ostatniej edycji na festiwal zgłosiło się 1200 produkcji ze 100 krajów całego świata. Są to między innymi filmy fabularne, dokumentalne, animowane i właśnie tańca. Misją festiwalu jest dążenie do równouprawnienia i akcentowanie roli kobiet jako liderów w społecznościach lokalnych i w świecie filmowym.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl