Policja to nie tylko mandaty. To oni ratowali życie, narażając swoje

Ponad 60 policjantów z Wielkopolski wyróżniono Kryształowymi Gwiazdami za odwagę i poświęcenie w ratowaniu życia innych osób. Uroczystość wręczenia odbyła się w piątek w Trzebawiu. Tam nagrodzono funkcjonariuszy, którzy narażając siebie, interweniowali w kryzysowych sytuacjach.

Kryształowe Gwiazdy to inicjatywa wielkopolskiego NSZZ Policjantów i komendanta policji. To wyraz uznania dla funkcjonariuszy, którzy nie tylko pełnili swoje obowiązki służbowe, ale również poza nimi podjęli się aktów heroizmu i ratowali ludzi. Wręczane od 2005 roku wyróżnienie to także promocja zawodu policjanta i zachęta dla młodych ludzi do służby.

Bohaterowie z pierwszej linii

Nagradzani zazwyczaj są policjanci z prewencji oraz ruchu drogowego. To najczęściej oni zmagają się z różnymi sytuacjami. Często takimi, które grożą śmiercią lub uszkodzeniem ciała. Nie brakuje wśród nich również negocjatorów, którzy prowadząc wielogodzinne rozmowy z desperatami, uniknęli tragedii.

Odwaga i poświęcenie funkcjonariuszy z Wielkopolski nie pozostały niezauważone. Wśród wyróżnionych jest m.in. dwóch policjantów z Wągrowca, którzy w marcu 2023 roku uratowali życie trzylatka, przewożąc go radiowozem do szpitala, gdy karetka pogotowia nie dotarła na czas.

Nagrody trafiły też do dwóch funkcjonariuszy z Konina, którzy w maju 2023 roku powstrzymali chorych psychicznie mężczyzn przed podpaleniem budynku mieszkalnego za pomocą butli gazowej.

Wyróżnienia otrzymała także policjantka z Konina, która w czerwcu 2023 roku podjęła się akcji ratowania kierowcy ciężarówki. Użyła paska od spodni jako opaski uciskowej na nogę rannego.

Wśród laureatów znajdują się także dwaj policjanci z Gniezna, którzy we wrześniu 2023 roku uratowali starszą kobietę z płonącego mieszkania, oraz para policjantów z Poznania i Jarocina, którzy oddali szpik dla niespokrewnionego biorcy.

Nagrodzona została również policjantka z KPP w Turku, która podczas urlopu w Grecji, w reakcji na krzyk mężczyzny, skutecznie udzieliła pomocy mężczyźnie, trzymającemu nieprzytomne dziecko.

Kryształowymi Gwiazdami uhonorowano do tej pory około tysiąca policjantów.

Czytaj też: 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Źródło: wielkopolska policja.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl