Wielkopolska

Polacy kochają kolejki. Maltanka wśród najpopularniejszych w kraju

Prawie milion osób w Polsce podróżowało w zeszłym roku kolejkami wąskotorowymi. Okazuje się, że najwięcej takich składów jest w Wielkopolsce. Wśród nich najpopularniejsza jest poznańska Maltanka.

Najwięcej kolejek jest w Wielkopolsce

Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że Polacy chętnie podróżują kolejkami wąskotorowymi. W 2023 roku ponad 948 tysięcy ludzi wybrało się nimi na wycieczkę. Jest to dwukrotnie lepszy wynik, niż jeszcze 10 lat temu. Takie kolejki możemy znaleźć w prawie każdym województwie. Wielkopolska może się poszczycić, że ma ich najwięcej, bo aż 7. Wśród nich jest też popularna Maltanka, która wozi pasażerów do Nowego Zoo. Pozostałe wielkopolskie kolejki to: Średzka Kolej Wąskotorowa, Kaliska Kolej Dojazdowa, Śmigielska Kolej Wąskotorowa, Wyrzyska Kolejka Powiatowa, Pleszewska Kolej Dojazdowa i Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa.

Prawie 200 tysięcy pasażerów w Wielkopolsce

Z przejazdów wielkopolskimi kolejkami skorzystało 182,8 tysięcy pasażerów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 117,5 tys. osób, wybrało przejażdżkę poznańską Maltanką. Kolejka parkowa, która zaczyna swą trasę przy jeziorze maltańskim, okazała się też trzecią najpopularniejszą wąskotorówką w całej Polsce. Miejsca na podium musiała ustąpić jedynie Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej oraz Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

Czytaj także: Będzie się działo! Pokazy lotnicze powracają do Poznania | wpoznaniu.pl

źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl