Pod hasłem „Wytchnienie” wystartuje tegoroczny Poznań Design Festiwal. Wydarzenie skieruje uwagę uczestników w świat innowacyjnego designu i architektury. Jednocześnie zaoferuje odpoczynek od codziennego miejskiego zgiełku. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej, z serią warsztatów, wystaw i wykładów.
Hasło „Wytchnienie” to temat przewodni kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Organizatorzy pragną pokazać, jak innowacyjne pomysły projektantów i architektów mogą przekształcić miejskie przestrzenie w oazy spokoju i regeneracji. Wystawy, warsztaty i wykłady będą eksplorować, jak parki, ogrody miejskie czy rośliny mogą kojąco wpływać na nasze zmysły. Odpowiednio zaprojektowane przestrzenie miejskie, takie jak place, alejki i chodniki, mają ogromny potencjał, aby poprawić samopoczucie mieszkańców.
Tak o programie mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal:
Letnia odsłona festiwalu
Już w lipcu i sierpniu poznaniacy będą mogli wziąć udział w serii warsztatów przygotowujących do jesiennej części festiwalu. Uczestnicy przetestują wybrane miejsca wytchnienia, które wcześniej zostały zidentyfikowane przez studentów Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. W sumie odbędą się cztery warsztaty, które umożliwią zgłębienie, czym jest wytchnienie w miejskim kontekście.
Warsztaty w lipcu:
- WYTCHNIENIE Z RUSAŁKĄ (9 lipca, godz. 20:00-22:00): Spacer od ul. Botanicznej do Rusałki, prowadzony przez Julię Kończak, wykładowczynię Instytutu Drzewa.
- ILE DŹWIĘKÓW MIEŚCI MIASTO? (10 lipca, godz. 17:00-19:00): Muzykoterapeutyczne warsztaty dźwiękowe w okolicach Starego Rynku, prowadzone przez Dominikę Dopierałę.
- SPACER PO WYTCHNIENIE (11 lipca, godz. 17:00-19:00): Warsztaty kąpieli leśnych w Parku Chopina, prowadzone przez Natalię Adamczyk.
- CIAŁO – PRZESTRZEŃ (17 lipca, godz. 17:30-20:20): Warsztaty ruchowe w centrum Poznania, prowadzone przez psychoterapeutkę Magdalenę Szewciów.
Wszystkie warsztaty wymagają wcześniejszej rejestracji na adres: hello@poznandesignfestival.pl z tytułem warsztatów w treści maila.
Technologia a design
Podczas festiwalu uczestnicy dowiedzą się, jak technologia może wspierać tworzenie harmonijnych przestrzeni miejskich oraz jakie rozwiązania są stosowane w różnych częściach świata. Przykłady z USA, Chin, Francji czy Włoch będą inspirować do refleksji nad tym, jak polskie miasta mogą stać się bardziej przyjazne dla mieszkańców.
Jesienna odsłona festiwalu
Między 25 a 27 października odbędzie się jesienna część festiwalu, w której nie zabraknie wystaw, prezentacji i wykładów zarówno lokalnych, jak i zagranicznych gości. Wystawy m.in. „Strefy wytchnienia”, „Re_set” Agaty Kiedrowicz i Jagody Valkov oraz „Inner nature”.
Więcej informacji oraz szczegółowy program dostępne są na stronie: poznandesignfestiwal.pl.
Czytaj też: Hobby horse i kaczuszka do wanny na stronie Lecha Poznań. Sprzedaż oficjalnych gadżetów