Pobiegnij z WOŚP, ostatnie dni zapisów na bieg „Policz się z Cukrzycą”

Pozostały ostatnie miejsca, aby wziąć udział w 18. edycji biegu „Policz się z Cukrzycą”. Wpłaty z uczestnictwa zostaną przekazane na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy może wziąć udział.

Najbliższa edycja biegu „Policz się z cukrzycą” odbędzie się 28 stycznia 2024, w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Start o godzinie 11.00 spod wejścia B budynku PCC na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Aby uczestniczyć w wydarzeniu, należy zakupić pakiet startowy za 50 zł. Wpłacona kwota będzie stanowiła darowiznę, którą miasto w całości przekaże na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pakiety dostępne są do nabycia na stronie tobilet.pl.

Biegacze pokonają trasę o długości 5 km, a ci bardziej wytrwali mogą zdecydować się na dwukrotne przebiegnięcie, czyli 10 km. Wszystkim startującym organizatorzy zapewnią szatnię, toaletę i ciepły posiłek.

Trasa biegu „Policz się z Cukrzycą” Poznań

Bieg rozpocznie się przy wejściu B budynku PCC na Międzynarodowych Targach Poznańskich (brama 1) od strony ul. Śniadeckich. Trasa obejmie ulice: Parkową, Matejki, Wyspiańskiego, Wojskową, Jarochowskiego, a także tereny parków Wilsona i Kasprowicza. Biegacze przebiegną także w okolicach Hali Widowiskowej „Arena”. Zakończenie biegu nastąpi na terenie MTP, również przy ul. Śniadeckich.

fot. poznan.pl

„Policz się z Cukrzycą” – znaczenie akcji

Akcja „Policz się z cukrzycą” nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale również ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat powszechności schorzenia, jakim jest cukrzyca. Zebrane środki z biegu przeznaczane będą na zakup pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet.

Czym jest cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się zaburzeniami w regulacji poziomu glukozy we krwi. Istnieją trzy główne typy cukrzycy: typu 1, typu 2 i ciążowa. W przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przemieszczanie glukozy do komórek. W cukrzycy typu 2 komórki organizmu stają się oporne na działanie insuliny, co prowadzi do nadmiernego gromadzenia się glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa występuje u niektórych kobiet w ciąży, zazwyczaj związana z trudnościami w regulacji poziomu cukru.

Cukrzyca wymaga ścisłej kontroli diety, regularnych pomiarów poziomu glukozy i w niektórych przypadkach stosowania leków lub insuliny. Długotrwałe nieleczenie tej choroby może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie naczyń krwionośnych, nerwów czy narządów.

Czytaj także: Konkurs dla poznańskich uczniów. Do wygrania 2 tys złotych

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl