„Jakość powietrza ekstremalnie zła”. Poznań liderem na świecie

Na oficjalnej stronie miasta Atmosfera dla Poznania, pojawił się komunikat, ostrzegający mieszkańców, przed bardzo dużym zanieczyszczeniem powietrza.

– Jakość powietrza ekstremalnie zła, sugerujemy unikać przebywania na zewnątrz lub stosowanie masek – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Atmosfera dla Poznania.

Dane na stronie Atmosfera dla Poznania dotyczące pyłu zawieszonego PM10 pochodzą z ostatnich 24 godzin. Pokazują, że w przypadku pyłu zawieszonego PM10 na stacji Dąbrowskiego średnia z 24h to obecnie 125 µg/m³, a na stacji Szwajcarska – 114 µg/m³. Norma to do 50 µg/m³ na dobę.

Od godziny 20.00 we wtorek wartość PM10 na dwóch poznańskich stacjach w ciągu każdej godziny nie spada poniżej 100 µg/m³, co może oznaczać jakość powietrza będzie jeszcze gorsza.

Według strony IQAir.com Poznań obecnie jest na pierwszym miejscu na świecie pod względem zanieczyszczenia powietrza. Za nim jest Delhi w Indiach i Dhaka w Bangladeszu.

Na złą jakoś powietrza wpływ mają niskie temperatury, które spowodowały, że mieszkańcy zaczęli dogrzewać mieszkania i domy wykorzystując często opał słabe jakości. Zanieczyszczeniu które utrzymuje się nad miastem, sprzyja także brak wiatru.

Czytaj także: Mama czworaczków wyszła ze szpitala. Dziewczynki jeszcze w nim zostały

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl