Pirat drogowy wyprzedza rower na pasach i podwójnej ciągłej

Jeden z poznańskich rowerzystów nagrał na kamerze niebezpieczną sytuację. Kiedy jechał ulicą Piotrowo przez przejście dla pieszych wyprzedził go samochód.

ZABRONIONY MANEWR

Cała sytuacja miała miejsce na ulicy Piotrowo, która przecina kampus Politechniki Poznańskiej. Nagranie z kamery zamontowanej na rowerze, opublikował na swoim koncie na Twitterze, profil Rowerowe Sygnały. Na wideo widać, jak czarny Chrysler zaczyna wyprzedzać rowerzystę, gdy ten wjeżdża na przejście dla pieszych.

WYMUSZONE pierwszeństwo

Dodatkowo, kierowca samochodu, by zachować bezpieczną odległość od jednośladu musiał złamać kolejny przepis i zignorował podwójną linię ciągłą. Na nagraniu widać, że przez dłuższy czas jedzie środkiem ulicy, nawet po minięciu roweru. Jednak te dwa przewinienia nie zamykają listy. Podczas gdy samochód zbliżał się do przejścia, do jego granicy podeszła kobieta, która w tym przypadku miała pierwszeństwo przed pojazdem.

MOŻLIWA SROGA KARA

Wyprzedzanie innych pojazdów, w tym rowerów, na przejściu dla pieszych jest zakazane a mandat za to przewinienie wynosi 1500 złotych, drugie tyle kierowca mógłby dostać za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Za złamane przepisy policja mogłaby naliczyć łącznie 30 punktów karnych, ich limit to 24, po jego przekroczeniu odbiera się uprawnienia.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl