Pijany kierowca autobusu wiózł 19 pasażerów

42-letni kierowca autobusu jednej z wielkopolskich firm przewozowych jechał pijany i wiózł pasażerów. Zatrzymali go policjanci z gostyńskiej drogówki.

PIJANY KIEROWCA AUTOBUSU

Nad ranem, około godziny 6 w Pudliszkach w Wielkopolsce policjanci drogówki zatrzymali autobus. Prowadził go 42-letni kierowca. Rutynowe badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna jest pijany. Alkomat pokazał 0,5 promila. W autobusie było 19 pasażerów.

KONSEKWENCJE

Na razie mężczyźnie policja zatrzymała prawo jazdy a o dalszych konsekwencjach może decydować sąd. Teraz sprawę badają jeszcze policjanci z wydziału dochodzeniowego gostyńskiej policji.

W miniony, świąteczny weekend, policjanci zatrzymali w Wielkopolsce niemal 100 pijanych kierowców. Wszyscy poniosą tego poważne konsekwencje. Przepisy odróżniają dwa stany związane jazdą pod wpływem:

  • Stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu osoby kierującej pojazdem wynosi więcej niż 0,2 promila, a mniej niż 0,5 promila. To wykroczenie za które grozi 15 punktów karnych, 2,5 tys. zł. mandatu i zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
  • Stan nietrzeźwości to stan, kiedy stężenie alkoholu wynosi 0,5 promila i więcej. To przestępstwo, za które grozi kara więzienia, kara pieniężna od 5 do 60 tysięcy złotych i cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl