Wielkopolska

Piją i prowadzą. Graniczymy z województwami, w których są prawdziwą plagą. A jak jest u nas?

Według statystyk w Polsce jest coraz mniej pijanych kierowców. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich wcale. W ubiegłym roku w Polsce zatrzymano ponad 95 tysięcy pijanych kierowców. W samej Wielkopolsce nietrzeźwych za kółkiem było 7361 osób.

Alkoholowa mapa Wielkopolski

Mimo, że statystyki są optymistyczne to dane wciąż przerażają. W 2023 roku w Polsce zatrzymano ponad 95 tysięcy osób kierujących pod wpływem alkoholu. Eksperci rankomat.pl sprawdzili ilu nietrzeźwych kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu. Dzięki temu wiadomo, gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców. Wielkopolska nie znalazła się w niechlubnej czołówce, jednak nie jest też województwem, w którym szanse na spotkanie pijanego kierowcy są najmniejsze. W Wielkopolsce w 2023 roku zatrzymano 7361 kierowców będących pod wpływem alkoholu. Oznacza to, że na 10 tysięcy mieszkańców ponad 21 to pijani kierowcy. Od 14 marca w Polsce obowiązują nowe przepisy. Pijani kierowcy musza liczyć się z utratą auta.

fot. rankomat.pl

Gdzie jest najwięcej pijanych kierowców?

Jadąc na południe, jak i na północ warto uważać. Województwa, z którymi graniczymy mają z pijanymi kierowcami znacznie większy problem. Według statystyk najgorzej wypada województwo kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. To tam odnotowano najwięcej zatrzymań osób kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie dolnośląskim zatrzymano w ubiegłym roku ponad 10 tysięcy pijanych kierowców, natomiast w kujawsko-pomorskim ponad 7 tysięcy. Oznacza to, że w Dolnośląskiem na 10 tysięcy mieszkańców przypada 34 pijanych kierowców, a w województwie kujawsko-pomorskim ponad 35.

Tam jest najmniej pijanych kierowców

W województwie małopolskim i podkarpackim zatrzymano najmniej kierowców będących pod wpływem alkoholu. Średnio na 10 tysięcy mieszkańców, 17 z nich to byli pijani kierowcy.

Czy na drogach jest bezpieczniej?

Według statystyk policja w ubiegłym roku zatrzymała mniej pijanych kierowców niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że na Polskich drogach jest bezpiecznie. W 2023 roku policjanci zatrzymali ponad 75 tysięcy nietrzeźwych kierowców, czyli mających ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Natomiast 20199 zatrzymanych to były osoby pod wpływem, czyli mające do 0,5 promila.

fot. rankomat.pl

Czytaj także: Gangi w Posnanii? Raper poszedł ich szukać: „To historia wyssana z palca. Tak działa Internet” | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl