Pierwszy taki pojazd. Elektryczną ciężarówkę zobaczyć można na Motor Show

W czwartek, 30 marca zaprezentowany został samochód ciężarowy Scania 25P. Na co dzień samochód będzie wykonywać wahadłowe kursy na ośmiokilometrowej trasie łączącej park dostawców w Swarzędzu z zakładem produkcyjnym Volkswagena w Poznaniu-Antoninku.

Podczas trwającego na Międzynarodowych Targach Poznańskich kongresu MOVE 2023 – International Mobility Congress zaprezentowany został elektryczny pojazd ciężarowy obsługujący Volkswagen Polska – Scania 25P. – Bez żadnych wątpliwości mogę powiedzieć, że przyszłością przemysłu motoryzacyjnego jest elektryczność – mówił Sven Stein, członek zarządu Volkswagen Group Polska.

– W połowie lutego tego roku Parlament Europejski formalnie zatwierdził przyszłe przepisy dotyczące emisji CO2 dla samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych. Zgodnie z proponowanymi zapisami od 2035 r., flota pojazdów nie może emitować dwutlenku węgla – wyjaśniał Stein. – Jako Volkswagen wnosimy swój wkład w konsekwentną elektryfikację nasze floty modelowej – dodał.

Neutralny bilans CO2 do 2050 roku

Zaletą nowego pojazdu jest m.in. zerowa emisja, niski poziom generowania hałasu i możliwość pracy w porze nocnej. Samochód wyposażony jest w pięć baterii o łącznej pojemności 165 kWh, pozwalającej na ok. 8 godzin pracy.

– Wierzymy, że bezemisyjne ciężarówki, takie jak ta elektryczna Scania, są przyszłością. Szczególnie w miejskim środowisku – przekazała Agnieszka Olenderek. – Już dzisiaj nasze zakłady produkcyjne zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych – dodała.

Olenderek przekazała, że Volkswagen skutecznie realizuje strategię „Go to zero”. – W jej ramach założyliśmy, że do 2050 r. będziemy przedsiębiorstwem o neutralnym bilansie CO2. Nie są to tylko deklaracje, ale cel, który chcemy osiągnąć i który przekłada się na konkretną działalność naszej firmy – podkreśliła.

Włączenie pojazdu do floty Volkswagena jest efektem współpracy VW ze Scanią. – Już dzisiaj jesteśmy gotowi do dostarczania rozwiązań elektrycznych na potrzeby dystrybucji i transportu regionalnego o zasięgu ok. 350 km – wskazał Wojciech Rowiński, dyrektor generalny Scania Polska.

Zobacz też: Gwiazdy na Poznań Motor Show 2023 – Kickster i Karolina Pilarczyk potwierdzają udział w wydarzeniu

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl