Pierwszy luksusowy poznański hotel obchodzi 60. urodziny

Hotel Mercure Poznań obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia. Jest to pierwszy luksusowy hotel, który powstał w Poznaniu w powojennej Polsce. Na przestrzeni lat odwiedziło go wiele ważnych osobistości.

Hotel Mercure Poznań Centrum – historia

Historia Hotelu Mercure w Poznaniu rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej. Właśnie wtedy Targi w Poznaniu odzyskiwały swoją popularność, przyciągając uczestników z całej Polski i zagranicy. Niestety, brak dostępnych miejsc noclegowych był poważnym problemem. W odpowiedzi na tę potrzebę zrodził się pomysł stworzenia miejsca noclegowego blisko samego centrum targowego. Od 1955 roku władze miasta i dyrekcja targów zaczęły planować budowę nowoczesnego obiektu. W 1959 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o powstaniu hotelu Merkury (obecnie Mercure Poznań Centrum).

Budowa trwała trzy lata i stanowiła duże wydarzenie dla mieszkańców Poznania. Wiele osób regularnie odwiedzało plac budowy, aby śledzić postępy prac. Przed ich ukończeniem zorganizowano nawet konkurs w lokalnych dziennikach, w którym mieszkańcy mogli zaproponować nazwę dla nowego obiektu. Ostatecznie wybrano ,,Hotel Merkury”. Po długim oczekiwaniu, 2 czerwca 1964 roku uroczyście otworzono nowoczesny obiekt.

Ten imponujący budynek miał 650 miejsc noclegowych w 350 pokojach i 42 apartamentach, a także oferował restaurację, sale bankietowe, kawiarnię z klubem hotelowym oraz nocny bar (co było rzadkością jak na tamte czasy). Hotel natychmiast zyskał popularność zarówno wśród Polaków, jak i obcokrajowców, dzięki swojej imponującej powierzchni noclegowej. Od tamtej pory losy poznańskich targów i Hotelu Mercure splecione są ze sobą. Można śmiało stwierdzić, że miejsce to odmieniło oblicze targów.

Źródło: Archiwum Państwowe w Poznaniu

Dzień Babci powstał właśnie tu

Historia tego miejsca jednak nie kończy się na otwarciu hotelu. Po zaledwie roku funkcjonowania, redaktor Ryszard Danecki z „Expressu Poznańskiego” postanowił odwiedzić hotel. Miał on nową inicjatywę, która miała uczcić wszystkie polskie babcie. Choć pomysł ten już wcześniej był poruszany, tym razem redaktor postanowił go zrealizować. Specjalnie zamówił w hotelowej cukierni tort, który następnie podarował jednej z najpopularniejszych aktorek epoki, Mieczysławie Ćwiklińskiej. Podczas gościnnego spektaklu „Drzewa umierają stojąc”, w którym Ćwiklińska grała babcię z okazji swoich 85. urodzin, redaktor wręczył jej 21 stycznia 1965 roku słodki upominek. Ta inicjatywa zyskała ogromny rozgłos w całym kraju, a Hotel Merkury szybko stał się miejscem, gdzie można było znaleźć specjalne marcepanowe torty z napisem „Dla babci”. W tym okresie kolejki do cukierni hotelowej były długie, a cała sytuacja stała się inspiracją dla wielu podobnych inicjatyw na rzecz babć w całej Polsce.

Dziennikarz Expressu obdarowuje tortem Mieczysławę Ćwiklińską/ fot. archiwum hotelu Mercure Poznań

– Z oryginalnych receptur z 1965 roku korzystamy do dziś. Te torciki ,,dla babć” powstają na prawdziwym kremie maślanym – tłumaczy Mikołaj Adamczyk, szef cukierni Hotelu Mercure Poznań Centrum.

Wielkie zmiany popularnego miejsca

Po prawie 40 latach istnienia, hotel przeszedł kompletną modernizację w latach 1999-2002, aby spełnić standardy sieci Accor, do której został przyłączony. Przeprowadzono obszerny remont, który objął powiększenie pokoi oraz dostosowanie wszystkich elementów do wymogów przeciwpożarowych i technicznych. Nie zapomniano także o elewacji budynku, która uległa zmianie. W ramach modernizacji stworzono również apartament dla najważniejszych gości, zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, wyposażony w kuloodporne szyby, a w jego sąsiedztwie umiejscowione zostały pokoje dla ochrony. Mimo znacznej modernizacji, hotel zachował charakterystyczne historyczne elementy.

Hotel odwiedziły ważne polskie osobistości

Przez ostatnie sześćdziesiąt lat najpierw Merkury, a potem już Hotel Mercure Poznań przyciągał uwagę nie tylko podróżnych, lecz również znanych postaci. Położenie blisko Targów Poznańskich uczyniło go ośrodkiem spotkań dla biznesmenów, artystów i polityków z całego kraju. Ale to nie tylko lokalizacja czyniła go atrakcyjnym, lecz także restauracja, która znajdowała się na parterze.

Miejsce to gościło wiele znanych postaci. Nie brakowało tu legend polskiej sceny muzycznej, jak Maryla Rodowicz czy Zbigniew Wodecki. Zawitali tu również politycy tacy jak Jerzy Buzek czy Aleksander Kwaśniewski.

Obchody urodzin hotelu Mercure Poznań

Z okazji 60-lecia hotelu, jego właściciele postanowili przenieść kuchnię restauracyjną do czasów powstania tego miejsca. Specjalnie na tę okazję stworzyli menu, które zabiera miłośników kuchni w podróż przez lata 70. i 80. XX wieku. W skład specjalnej karty wchodzą klasyki kuchni z tamtego okresu, które od lat cieszyły się uznaniem gości. Nie jest to przypadkowy wybór dań – to autentyczne potrawy, które gościły na stołach hotelowej restauracji w latach 70. i 80. Decydujący głos w selekcji tych potraw mieli pracownicy, którzy w tamtych latach pracowali tu jako kucharze. W menu znajdują się takie przysmaki jak tournedos z polędwicy na grzance „Rossini” z sosem maderowym, stroganow czy kultowy dla tej restauracji krem czekoladowy „Merkury”, oraz wiele innych smaków z dawnych lat. Karta będzie regularnie zmieniana, aby każdy mógł spróbować wielu popularnych dań z tamtego okresu.

Fot. Adam Ciereszko

Czytaj także: Wielka transakcja w Poznaniu. Potężny biurowiec sprzedany

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl