Pierwsza w Polsce stacja wodorowa Orlenu działa już w Poznaniu

Pierwsza stacja wodorowa Orlenu działa od czwartku w Poznaniu. Jest ogólnodostępna i całodobowa. Tankować na niej będziemy samochody osobowe. Już teraz stacja zasila flotę 25 autobusów należących do MPK.

W sumie to trzecia zlokalizowana na terenie Polski stacja wodorowa. Wcześniej tym ekologicznym paliwem można było tankować pojazdy w Warszawie oraz Rybniku. Najbliżej Poznania wodór tankować można było dotąd w Berlinie.

Od dziś, by zatankować pojazd napędzany wodorem, nie trzeba już pokonywać setek kilometrów. Właśnie otwarto pierwszą w mieście i pierwszą w Polsce stację wodorową Orlenu. Wybudowano ją nieopodal pętli tramwajowej na Miłostowie, przy ul. Warszawskiej 231.

Pierwsza stacja wodorowa Orlenu w Poznaniu

– Budowa stacji tankowania tego paliwa jest z jednej strony, odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie samorządów takich jak Poznań, który rozwija transport miejski w kierunku zeroemisyjności, a z drugiej ważnym elementem realizacji celów strategicznych Spółki. Wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii w transporcie, które wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla w miastach. W tym wypadku poprawi jakość życia mieszkańców stolicy Wielkopolski. W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 milionów kilogramów wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tysięcy ton CO2 – mówi Artur Osuchowski, członek zarządu Orlen ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Na razie korzystać będzie można z trzech dystrybutorów. Cały proces tankowania autobusu do pełna trwa ok. 15 minut. I pozwala na przejechanie około 350 km. Tankowania samochodu osobowego jest krótsze. Zbiornik o pojemności 5 kg wodoru napełnia się ok. 5 minut. Taka ilość wodoru pozwoli na przejechanie około 600 km. Cena 1 kg wodoru na poznańskiej stacji to 69 zł.

Do 2030 roku Orlen planuje budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Pierwsza stacja wodorowa Orlenu w Polsce już działa przy ul. Warszawskiej w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Poznańskie wieżowce widmo, czyli historie inwestycji z siwą brodą

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl