Sprawa narkotyków na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu trafia do prokuratury

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczącego posiadania, zażywania i nakłaniania do używania substancji przez pracowników Uniwersytetu.

Byłe studentki UAP-u skontaktowały się z Fundacją Czas Kobiet i opowiedziały o swoich doświadczeniach na uczelni. Dochodzić tam miało do podawania narkotyków i alkoholu przez pracowników UAP-u, a także wymuszania kontaktów seksualnych.

Fundacja Czas Kobiet zajmuje się pomocą kobietom, które doświadczyły przemocy. To właśnie na prośbę absolwentek UAP-u, przedstawicielki fundacji wysłały pisma do władz uczelni. W liście opisano zachowania poznańskich wykładowców, artystów i ich bliskie relacje ze studentkami. Jeden z wykładowców miał z nimi imprezować, proponować i zażywać narkotyki, a także sypiać. Opisano też wspólny uczelniany wyjazd do Hongkongu, podczas którego wykładowcy mieli odwiedzać domy publiczne.

Jeden z profesorów miał składać niemoralne propozycje młodszym od siebie studentkom, wysyłać im wiadomości o podtekście erotycznym, a nawet upijać osoby niepełnoletnie. Z kolei inny wykładowca miał w niestosowny sposób wypowiadać się do jednej ze studentek, a także niestosownie dotykać ówczesną współpracowniczkę uczelni. Jeden z doktorantów miał częstować studentki narkotykami i alkoholem. W liście pojawia się zarzut, że jedną z byłych partnerek zakaził wirusem HPV. Opisane wydarzenia miały dziać się na przestrzeni ostatnich 7 lat.

Fundacja skontaktowała się z uczelnią i zadeklarowała współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Grupa studentek, która opowiedziała o swoich przeżyciach, a jednocześnie skierowała oskarżenia na poszczególnych pracowników UAP-u pozostaje anonimowa. Gdy dojdzie do postępowania karnego, bądź cywilnego, fundacja udostępni wszystkie niezbędne informacje sądowi, ale nie uczelni.

Petycję w sprawie wprowadzenia na uczelni anonimowych ankiet i kodeksu etyki dla pracowników podpisało ponad 200 osób.

Czytaj więcej o sprawie: Afera seksualna wokół Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. List studentek o molestowaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl