Pętla taktyczna czeka na przyszłych żołnierzy WOT, to dla nich ważny egzamin

Kandydaci na żołnierzy WOT z Wielkopolski rozpoczęli drugi tydzień szkolenia. Za kilka dni czeka ich egzamin nazywany pętlą taktyczną. Ci, którzy przejdą go pomyślnie złożą przysięgę wojskową i zostaną żołnierzami.

Szkolenie wstępne do oddziałów WOT trwa 16 dni. W pierwszej połowie kandydaci uczą się podstaw wojskowego życia, poznają zasady i niezbędne umiejętności. Jednak po ośmiu dniach kończy się taryfa ulgowa i szkolenie nabiera rozpędu.

Podczas szkolenia podstawowego kandydaci przechodzą widoczną przemianę. W połowie ćwiczeń instruktorzy i dowódcy widzą, jakie ich podwładni poczynili postępy szkoleniowe. Aktualnie rozpoczynamy przygotowania do egzaminu z pętli taktycznej. – tłumaczy porucznik Damian Misterski, który dowodzi szkoleniem na poligonie w Skwierzynie.

Pętla taktyczna to egzamin, który łączy teorię z praktyką. Przyszli żołnierze muszą wykazać się zdolnością do działań bojowych w terenie. Pierwszy ważny sprawdzian dla kandydatów trwa cały dzień – dosłownie.

Pętla Taktyczna trwa około 24 godzin. Zaczyna się wczesnym rankiem od alarmu. To jest sygnał do wymarszu w sekcjach, czyli dwunastoosobowych drużynach. Żołnierze muszą wykonać szereg zadań, począwszy od strzelania czy zakładania maski gazowej na czas. Jest też ewakuacja rannego z pola walki i udzielanie pomocy przedmedycznej – wyjaśnia podporucznik Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady WOT

Kandydaci, którzy ukończą egzamin pozytywnie zostaną żołnierzami, ale to nie koniec szkoleń. Członkowie Brygad WOT ćwiczą  regularnie. Pełne przygotowanie do pełnienia służby trwa znaczenie dłużej niż szkolenie wstępne.

Należy pamiętać, że to dopiero pierwsze kroki w wojsku. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa trzy lata Naszym rekrutom towarzyszy ogromna motywacja. To znacznie ułatwia naszą współpracę. – dodaje porucznik Damian Misterski.

  • fot. DWOT

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl