„Pestką” pojedziemy już w Wigilię. Prezent dla poznaniaków

Chociaż prace na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju wciąż trwają, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiedział świąteczny prezent dla poznaniaków. Pierwszym fragmentem „Pestki” pojedziemy już 24 grudnia tego roku.

Prezent dla poznaniaków od Prezydenta

Firma zajmująca się przebudową trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju planowała oddanie pierwszego fragmentu na koniec stycznia 2023 roku. Jak podkreśla Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, dzięki determinacji i zaangażowaniu udało się ten proces przyspieszyć. Dlatego poznaniacy już od 24 grudnia – Wigilii, pojadą tramwajem od ulicy Słowiańskiej do ulicy Roosevelta.

„Pestka” ważnym elementem komunikacyjnym Poznania

Z trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju korzysta na co dzień około 80 tysięcy poznaniaków. Jaśkowiak określił ją mianem kręgosłupa komunikacyjnego miasta.

Ten kręgosłup był w ostatnim czasie nadwyrężony, niektóre fragmenty były zużyte. Cieszę się, że taka duma Poznania będzie nie tylko zmodernizowana, ale pewne elementy ulegną poprawie – mówił Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Zastępca Prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski podkreślił, że wciąż nie jest to pełna oferta tramwajowa, lecz od 24 grudnia, poznaniacy pojadą Pestką linią numer 3. Tramwaj połączy Słowiańską z Naramowicami.

Remont PST

Ruch tramwajowy na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju wstrzymano 1 sierpnia. Od tego czasu zamiast kilku linii tramwajowych kursują zastępcze autobusy T12. Ich trasa przebiega od pętli na osiedlu Sobieskiego, do przystanków tramwajowych Żniwna i Armii Poznań, gdzie pasażerowie przesiadają się na linie tramwajowe nr 4, 10, 15 i 96, jadące z ulicy Połabskiej oraz z ulicy Błażeja.

Torowisko na trasie PST nie było kompleksowo naprawiane od czasu jego powstania – w latach 2015 i 2016 zmodernizowano jedynie sieć trakcyjna. Teraz w ramach prac remontowych zostanie wymienione torowisko wraz z częścią jego podbudowy oraz będą wykonane nowe nawierzchnie krawędzi peronowych przystanków: Słowiańska, Solidarności, Lechicka/Poznań Plaza, Kurpińskiego i Szymanowskiego

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl