Ławica: Celnicy udaremnili przemyt papierosów wartych 70 tysięcy złotych

Celnicy z poznańskiego lotniska zarekwirowali 6 walizek wypełnionych papierosami bez akcyzy. Bagaż o wartości około 70 tysięcy złotych należał do dwóch obywateli Egiptu.

6 nieoznakowanych walizek

Przewożenie hurtowych ilości wyrobów tytoniowych bez akcyzy jest nielegalne. Do przepisów nie zastosowali się przemytnicy z Egiptu. 6 grudnia, Strażnicy Służby Celno-Skarbowej na poznańskiej Ławicy jak codziennie prowadzili kontrolę bagaży pasażerów. Podczas sprawdzania walizek osób powracających z Jordanii, na taśmie zobaczyli 6 walizek bez oznaczeń identyfikacyjnych tj. przywieszek z nr lotu i danymi pasażera.

Prawie 100 tysięcy sztuk papierosów

Celnicy postanowili przeskanować bagaż urządzeniem RTG. Po tej kontroli okazało się, że walizki są pełne papierosów. Dokładnie 90.800 sztuk bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej blisko 70 tysięcy złotych. Strażnicy ustalili, że bagaż należy do dwóch obywateli Egiptu, którzy przylecieli samolotem z Ammanu. Nielegalny towar został zarekwirowany a przemytnicy zatrzymani do wyjaśnienia.

Można przewieźć nie więcej, niż 200 sztuk papierosów

Warto pamiętać, że każdy podróżny powracający z państw nie należących do Unii Europejskiej, który ukończył 17 lat może przewozić ze sobą w ruchu lotniczym nie więcej niż 200 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Posiadanie większej ilości papierosów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami i naraża każdego pasażera na karę mandatu lub karę pozbawienia wolności.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl