„PeKaeMką” do Swarzędza

Swarzędz dołącza do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Stanie się tak dzięki porozumieniu, które podpisali przedstawiciele Poznania, Powiatu Poznańskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Miasta i Gminy Swarzędz. Będzie to pierwsze połączenie przejeżdżające przez Poznań.

Do Swarzędza „PeKaeMką” dojedziemy od 9 września. Nie będą to specjalne pociągi kursujące na trasie Poznań Główny – Swarzędz, ale przedłużenie niektórych linii z Nowego Tomyśla i Jarocina. Nada to PKM walory szybkiej kolei miejskiej, która zatrzymując się na przystankach położonych wzdłuż danej linii kolejowej pozwoli mieszkańcom miasta i metropolii korzystać w granicach Poznania z bardzo szybkiego środka transportu publicznego.

Podpisując porozumienie, gmina Swarzędz przystępuje do projektu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i wraz z pozostałymi partnerami będzie współfinansować uruchomienie nowych połączeń.

PKM jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. W pierwszym etapie, 10 czerwca tego roku ruszyły kursy pomiędzy Poznaniem a Wągrowcem, Jarocinem, Grodziskiem Wielkopolskim i Nowym Tomyślem.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl