PBO 2023 – startuje głosowanie

127 projektów zakwalifikowało się do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Wszystkie mają już nadane numery. Głosowanie rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, a zakończy 31 października o godz. 12:00. Tym razem do wydania jest aż 25 mln zł. To o 3 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji.

W piątek odbyło się losowanie numerów, które zostały nadane poszczególnym projektom. Ich lista wraz z numeracją, jest już dostępna na stronie internetowej PBO23. Wnioskodawcy mogą wygenerować z systemu plakaty oraz grafiki promocyjne, na których znajdzie się nazwa projektu oraz jego numer. Materiały można pobrać z wyżej podanej strony Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

– W tym roku wpłynęły 192 pomysły. Ostatecznie w głosowaniu weźmie udział 127 projektów – 106  rejonowych i 21 ogólnomiejskich, w tym 11 w ramach Zielonego Budżetu – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Głosować można przede wszystkim elektronicznie. Osoby, które nie mają urządzenia z dostępem do Internetu, zapraszamy do stacjonarnych punktów. W tych miejscach będzie można uzyskać techniczne wsparcie w głosowaniu.

Jak oddać głos?

Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną – w serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2023. Każdy może oddać maksymalnie 7 głosów – 2 na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) i 5 na projekty rejonowe. Wybrać można także mniejszą ich liczbę – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.

Potwierdzenie oddania głosu odbywa się za pomocą kodu SMS (numer telefonu komórkowego będzie trzeba podać podczas uzupełniania formularza). Na wskazany numer mieszkaniec otrzyma kod, który umożliwi mu potwierdzenie dokonanego wyboru. Jest on ważny do momentu zamknięcia przeglądarki lub aplikacji, z której został oddany głos – kod należy wykorzystać w momencie głosowania, w trakcie jednej sesji.

SMS z kodem jest całkowicie bezpłatny, a numer telefonu jest potrzebny wyłącznie do przesłania wiadomości.

Do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić np. kogoś z rodziny o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod.

Osoby, które nie posiadają komputera, mogą zagłosować w specjalnie dedykowanych punktach do głosowania: w Urzędzie Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim 17 (pok. 202), Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24 oraz Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44.

Nowe zasady

Obecna edycja PBO to nowe zasady dotyczące m.in. głosowania mieszkańców. Modyfikacje zostały wypracowane przez specjalnie powołany Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mogą oddać więcej głosów na poszczególne projekty. Do tej pory były to 4 głosy. Teraz każdy poznaniak może zagłosować aż na 7 pomysłów. Zrobiono także ukłon w stronę zaangażowanej obywatelsko młodzieży. Osoby, które ukończyły 13 lat mogą głosować bez zgody prawnego opiekuna (wcześniej trzeba było mieć ukończone 18 lat).

W tym roku ponownie zwiększy się kwota przeznaczona na realizację pomysłów mieszkańców. Na Poznański Budżet Obywatelski przeznaczonych zostanie aż 25 mln zł – 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie (w tym 4 mln na projekty Zielonego Budżetu), 19 mln zł – na rejonowe.

Wyniki PBO23 poznamy do 30 listopada. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji można znaleźć na stronie PBO 2023.

Szkolny Budżet Obywatelski

Rusza również kolejna edycja Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przygotowano warsztaty dla uczniów 6 poznańskich szkół. Zajęcia mają na celu zwiększenie zaangażowania obywatelskiego młodzieży. Podczas SBO uczniowie dowiedzą się, jak krok po kroku przygotować i przeprowadzić budżet obywatelski w swojej szkole, począwszy od zbierania wniosków do ogłoszenia wyników.

Każda ze szkół przeprowadzi swój własny szkolny budżet partycypacyjny. Podczas warsztatów przybliżona zostanie idea PBO. Uczestnicy zapoznają się z zasadami aktualnej edycji, poznają przykładowe zrealizowane projekty. Podczas warsztatu zostanie podkreślona możliwość aktywnego udziału młodych zarówno w

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl