Czujniki czadu dla seniorów

Dla osób powyżej 60. roku życia które mieszkają w Poznaniu, miasto przygotowało czujniki czadu. Będzie można je odebrać za darmo w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Akcja skierowana jest do mieszkańców Poznania powyżej 60 roku życia. Aby otrzymać czujnik należy zgłosić się 10 października, z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość, w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ulicy Libelta 16/20 (piętro 3, pokój 303), w godzinach od 10:00 do 13:00. Z uwagi na reżim sanitarny i ograniczoną liczbę czujników, CZK prosi o dokonywanie rezerwacji pod numerem 61 878 41 49.

Tlenek węgla (czad) jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i może powodować uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Często przyczyną wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Dlatego tak ważne są regularne przeglądy – sprawdzanie drożności wentylacji i stanu kominów oraz kontrole sprawności urządzeń grzewczych. Przed zatruciem lub śmiercią uchronić może także czujnik tlenku węgla. Jeśli urządzenie wykryje w pomieszczeniu obecność czadu, natychmiast powiadamia o tym domowników.

Podczas zeszłorocznej edycji rozdano łącznie 120 urządzeń, służących obecnie poznaniankom i poznaniakom w poprawie bezpieczeństwa ich domów.

 

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl