Park św. Franciszka na Łacinie coraz bliżej. Odbyło się spotkanie w tej sprawie

W czerwcu wszyscy radni w Poznaniu zgodzili się na utworzenie nowego parku św. Franciszka na obszarze 7 tysięcy metrów kwadratowych na Łacinie. W miejsce niezagospodarowanego placu pojawi się zielona przestrzeń z elementami małej architektury. Teraz zapowiedziano zorganizowanie konsultacji społecznych i konkursu.

Park św. Franciszka ma powstać na osiedlu Łacina. Inicjatorem pomysłu jest ksiądz Radosław Rakowski, proboszcz parafii pw. Imienia Jezus w Poznaniu. – Każdej niedzieli kilkaset osób przychodzi tutaj na mszę świętą – mówił w maju w rozmowie z portalem wpoznaniu.pl. – Przechodzą obok tego terenu, który ma 7 tys. m kw., i pytają mnie, co na nim będzie. Sprawdziliśmy w planie, że jest on przeznaczony na plac miejski, bez zieleni. O tym, że mieszkańcy mają inne potrzeby, mówią nam wyniki badań społecznych, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. Pytaliśmy ludzi, czego najbardziej potrzebują. Mówili: parku i zieleni. Dlatego chcemy, żeby powstał tutaj park świętego Franciszka – dodawał.

Konkurs i konsultacje społeczne

Sprawa utworzenia parku na Łacinie pojawiła się podczas czerwcowej sesji Rady Miasta. Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej, Marek Sternalski zgłosił wówczas projekt uchwały. Otrzymał on poparcie wszystkich radnych. Park ma powstać zgodnie z koncepcją ogrodów św. Franciszka i będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta.

6 września odbyło się robocze spotkanie w tej sprawie, podczas którego rozmawiano o przygotowaniach do przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz konkursu z udziałem studentów poznańskich uczelni na możliwe zagospodarowanie przyszłego terenu parkowego.

„W oparciu o pomysły konkursowe powstanie projekt techniczny parku, a także propozycje rozwiązań dla sąsiadującej z nim przyszłej nieruchomości parafialnej (zapisanej zgodnie z miejscowym planem), tak aby obie przestrzenie, powiązane zielenią tworzyły otwartą (a nie grodzoną) przestrzeń dla mieszkańców, zarówno w wymiarze społecznym, ale i przyrodniczym, inspirowanych ideą ogrodów Świętego Franciszka” – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Robocze spotkanie ws. przyszłej budowy parku na Łacinie🌳🌾. W ponadpartyjnym gronie radnych z udziałem m.in….

Opublikowany przez Mariusza Wiśniewskiego Środa, 6 września 2023

Wiśniewski zapowiedział też, że w październiku zostaną przedstawione bliższe zasady konkursu oraz poprzedzających go konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców osiedla.

Zobacz też: Proboszcz zamiast kościoła zbuduje park. „Mieszkańcom brakuje zieleni”

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl