Park Rataje będzie większy

Park Rataje powiększy się o ponad 30 tysięcy metrów kwadratowych. Ponad 90 procent nowych terenów będzie powierzchnią biologicznie czynną. Posadzonych zostanie ponad 200 drzew. Prace zakończą się w listopadzie tego roku.

Nowe obszary nazywane są „trzema trójkątami”. Pierwszy położony jest na dwóch działkach w pobliżu ulic Chyżańskiej i Morzyczańskiej. Kolejny usytuowany jest pomiędzy graniczącą z pierwszym obszarem drogą, na której już wybudowano alejkę pieszą i buduje się ścieżkę rowerową, a os Polan. Ostatni teren znajduje się przy ul. Zamenhofa, na wysokości ul. Na Skarpie pomiędzy osiedlami: Jagiellońskim a Rzeczpospolitej. Łączna powierzchnia tych działek wynosi 31 083 m2.

W „Nowym Parku Rataje” połączy się istniejącą już zieleń z tym co zostanie nasadzone. Pojawią się więc klony, brzozy, buki, lipy, z krzewów lilaki, sosna górska, cisy i róże okrywowe. W celu zbierania nadmiarów wody opadowej zaprojektowane będą specjalne oczka wodne, niektóre z nich będą stanowiły miejsce dla siedliska ropuchy zielonej.

Na projektowanym terenie powstanie układ ścieżek pieszych o w nawierzchni mineralnej, wodoprzepuszczalnej. Zostanę wybudowane dwa placyki z wiatami i elementami małej architektury imitującej przystanek Kolei Średzkiej.Budowa parku będzie kosztować miasto ponad 21 mln zł – z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne.

Park Rataje to największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 roku. Obejmuje teren ok. 14,5 ha, położony pomiędzy osiedlami Jagiellońskim, Powstań Narodowych, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl