Papież Franciszek podjął decyzję w sprawie poznańskiego biskupa. Hierarcha zostanie przeniesiony

Biskup Szymon Stułkowski otrzymał nominację na nowego biskupa w Płocku. Decyzję papieża Franciszka o przeniesieniu duchownego z Poznania, ogłosił jego dotychczasowy przełożony arcybiskup Stanisław Gądecki.

PRZENIESIONY DO PŁOCKA

Biskup Stułkowski trafi do Płocka, gdzie zastąpi dotychczasowego kierownika diecezji, Piotra Libera. 71 – letni duchowny w czerwcu złożył rezygnację z urzędu ze względów zdrowotnych. Od tego czasu aż do powołania nowego biskupa, diecezją Płocką kierował biskup z Torunia, Wiesław Śmigiel.

Decyzję Ojca Świętego przyjmuję i rozumiem jako kontynuację tej misji, którą Pan Bóg mi wyznaczył, i którą przy święceniach kapłańskich związałem. – powiedział biskup Szymon Stułkowski po ogłoszeniu nominacji na nowego biskupa w Płocku.

BYŁ ZWIĄZANY Z POZNANIEM OD DZIECKA

61 – letni hierarcha kościelny był dotychczas związany ze stolicą Wielkopolski. Urodził się w Rokietnicy, ale już od czasów szkolnych mieszkał w Poznaniu, gdzie ukończył studia teologiczne. Nowy biskup Płocki zajmował się między innymi duszpasterstwami rodzin i akademickim. Przez trzy lata był również rektorem poznańskiego seminarium, aż do 2019 roku, kiedy został mianowany biskupem pomocniczym arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

W Poznaniu pracuje obecnie czterech biskupów. Stanisław Gądecki, Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak oraz emerytowany Zdzisław Fortuniak. W Kościele Katolickim biskupi przechodzą w wiek emerytalny po 75 urodzinach. Obecny arcybiskup Poznania ma 73 lata.

 

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl