Tylko u nas

Filip nie żyje. Dotarliśmy do rozmów uczniów z jego szkoły. Nękają kolejne osoby i wypominają sobie śmierć Filipa

16-letni Filip nie żyje. Od dawna był nękany w swojej szkole w Obornikach. Grupa nastolatków prześladowała go w perfidny sposób. Na temat nękania dziecka odbyło się spotkanie z rodzicami, ale szkoła nie powiadomiła policji, choć zdaniem rodziców, obiecała, że to zrobi. O nękaniu Filipa mówią rodzice dzieci ze szkoły, uczniowie, którzy się z nami kontaktują, a teraz dotarliśmy do zapisów rozmów uczniów z grupy, którą stworzyli w mediach społecznościowych.

 

NĘKANIE TRWA

Filip nie jest jedynym prześladowanym nastolatkiem przez grupę hejterów z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby z Obornik. Do naszej redakcji zgłosił się chłopiec, który także jest prześladowany, z innych źródeł wiemy o kolejnej nękanej osobie. Jeszcze inny uczeń musiał przejść na edukację domową, bo rodzice bali się o niego przez hejterów. Dotarliśmy do zapisów rozmów uczniów, które pokazują jedną z form nękania – w internecie, w ich rozmowach pojawia się także odpowiedzialność za śmierć Filipa u jednej z osób, która postanowiła zwrócić uwagę reszcie grupy na to, co się stało.

 

 

To wpis z grupy uczniów szkoły im. Kutrzeby. Oni nie mają wątpliwości, że Filip był nękany i że jest to przyczyna jego śmierci. W grupie dyskutowali też o tym jak może zachować się teraz szkoła.

 

 

 

NADAL NĘKANI

Rozmowy w grupie uczniów pokazują też, jak wygląda jedna z form nękania. Skupia się na publicznym poniżaniu w internecie, wymyślaniu fałszywych oskarżeń a potem wyśmiewaniu.

 

 

 

Nękanie trwa dale, wymyślane są kolejne poniżające komentarze, które czyta całe grono uczniów ze szkoły.

 

 

 

SZKOŁA ODPOWIADA OŚWIADCZENIEM

Szkoła wczoraj wydała oświadczenie. Po głosach rodziców i uczniów zarzucających jej bierność i brak powiadomienia policji o nękaniu Filipa, szkoła na żadne zarzuty w swoim oświadczeniu nie odpowiada, a nawet upomina się, by jej nie krytykować. Przedstawiamy całe oświadczenie szkoły.

W związku z pojawiającymi się w internecie publikacjami oraz towarzyszącymi im komentarzami w serwisach społecznościowych na temat śmierci naszego ucznia Filipa Chudziaka pragnę jeszcze raz podkreślić, że cała społeczność Zespołu Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach głęboko przeżywa to tragiczne wydarzenie. Prosimy o umożliwienie Bliskim Filipa godnego przeżywania żałoby po jego odejściu. Apeluję także o powściągliwość w mediach społecznościowych. Wiele z zamieszczonych komentarzy jest niezwykle krzywdzących i niesprawiedliwych.

 

Jednocześnie informuję, że uczniowie klasy, do której uczęszczał Filip spotkają się w poniedziałek z psychologiem. Ze wsparcia będą mogli skorzystać także uczniowie innych klas. Zapewniam, że każdy, kto zgłosi się o pomoc bezzwłocznie ją otrzyma.

 

Małgorzata Cyranek

Dyrektor Zespołu Szkół

im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach

 

Jutro wrócimy do sprawy Filipa, by o podjęte działania zapytać prokuraturę.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl