Pamiętacie te autobusy w Poznaniu?

Autobusy Ikarus jeździły po Poznaniu przez 30 lat. Mimo hałasu i niewygody poznaniacy wspominają je z sentymentem. Wycofano je 14 lat temu. Od tego czasu wprowadzono bardziej ekologiczne środki transportu.

Historyczne autobusy

W latach osiemdziesiątych Poznań wprowadził nowe autobusy marki Ikarus, zastępując starsze Jelcze. Te nowe jednostki szybko stały się głównym środkiem transportu przez trzy dekady. Pomimo hałasu, niewygody i emisji spalin poznaniacy wspominają te autobusy z sentymentem.

Źródło: MPK Poznań

-14 stycznia 2010 roku stał się dniem, w którym ostatni raz wyjechały na trasę (liniowo), zamykając swój rozdział w historii naszego transportu publicznego – przypomina MPK.

Dwa dni po zakończeniu służby, autobusy marki Ikarus zostały pożegnane na placu Wolności podczas uroczystej parady. Mimo, że nie kursują już po ulicach, trzy egzemplarze Ikarusów są nadal częścią taboru MPK. Jeden z nich pełni funkcję techniczną, natomiast dwa zostały starannie odnowione i przekształcone w pojazdy historyczne. Dlatego też, podczas ważnych dni w Poznaniu, można je zobaczyć na ulicach miasta.

Czytaj także: W niedziele handlowe w Poznaniu niektóre autobusy będą kursować inaczej

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl