Pączki nasze drogie. Ile kosztowały trzy lata temu?

Niemal każdy zje choćby jednego. Taka jest tłustoczwartkowa tradycja. Przed ruszeniem następnego być może nie powstrzyma nas strach przed przytyciem, ale… cena. Oto jak drożały pączki w ostatnich latach.

Tylko w ciągu trzech lat pączki podrożały niemal dwukrotnie. Tak wynika z danych zebranych przez PanParagon, aplikację służącą do przechowywania paragonów właśnie.

Jak pokazują paragony zarchiwizowane w 2021 r., za jednego pączka w cukierni płaciliśmy wówczas średnio 2,68 zł a w dyskontach jedynie 1,72 zł. Dziś to odpowiednio 4,49 zł i 2,29 zł.

Z zebranych danych widać, że rosnące ceny pączków jednak nie odstraszają nas zbytnio od zjedzenia choćby jednego. W zeszłym roku w tłusty czwartek choćby jeden pączek lub ewentualnie faworek znalazł się na niemal trzech czwartych paragonów dotyczących zakupów spożywczych, jakie wydano tego dnia. Warto dodać, że w zwykłe czwartki pączki znajdowały się jedynie na dwóch na każde sto wydanych paragonów.

PanParagon sprawdził też ile kupujemy pączków, a ile faworków. Okazuje się, że przewaga ciastek nadziewanych marmoladą nad faworkami – zwanymi w Poznaniu chruścikami – jest potężna. Te drugie znalazły się jedynie na 5 proc. paragonów zawierających jedne lub drugie smakołyki. Oznacza to, że aż 95 proc. łasuchów wybrało pączki. Król jest jeden!

Czytaj też: Radio Poznań w stanie likwidacji? Jest decyzja Sądu Rejonowego w Poznaniu

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl