Kraj

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT. Później już tylko kary

Czas ucieka. Do północy 30 kwietnia trzeba złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni moment, aby dostarczyć rozliczenie do urzędu skarbowego. Warto działać teraz, by uniknąć problemów i kar za spóźnienie.

Rozliczenie PIT

Rozliczenie podatków można przeprowadzić elektronicznie lub tradycyjnie w formie papierowej. Opcja elektroniczna dostępna jest poprzez usługę ,,Twój e-PIT” lub system ,,e-Deklaracje”. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, by złożyć zeznanie online. System ,,Twój e-PIT” jest dostępny przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do sieci. Aby zalogować się do tej usługi, trzeba odwiedzić stronę podatki.gov.pl w ramach e-Urzędu Skarbowego (e-US).

Dostęp do e-Urzędu Skarbowego można uzyskać przez stronę login.gov.pl, używając profilu zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Alternatywnie można się zalogować, podając dane z ubiegłorocznego zeznania podatkowego.

Jeśli preferujesz tradycyjną metodę, można złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia do godziny 18.00. W przypadku korzystania z usług pocztowych liczy się data na stemplu pocztowym.

Automatyczna akceptacja

Od 1 maja 2024 r., od północy, rozpoczyna się automatyczna akceptacja zeznań w usłudze ,,Twój e-PIT”., która potrwa do 7 maja. Po tej dacie nie będzie już można zalogować się do systemu. W przypadku, gdy skarbówka stwierdzi niedopłatę podatku, masz 7 dni na uregulowanie należności od momentu otrzymania powiadomienia.

Nieprzestrzeganie terminu rozliczenia PIT może mieć poważne konsekwencje. Kary za niezłożenie zeznania podatkowego mogą sięgać do 720 stawek dziennych, co jest równowartością 1/30 pensji osoby ukaranej, a w skrajnych przypadkach nawet 5 lat więzienia.

Czytaj także: Były „dziennikarz” Radia Poznań propagował zdjęcie z imprezy fetyszystów. Obrażał licealistów i osoby LGBTQ+. Szkoła idzie do prokuratury

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl