Wielkopolska

Joanna Scheuring-Wielgus jedynką do Parlamentu Europejskiego [zdjęcia]

Joanna Scheuring-Wielgus odwiedziła Poznań, aby oficjalnie poinformować o swojej kandydaturze do Parlamentu Europejskiego. Jest jedynką na liście Lewicy.

Trwa kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Jedynką na liście Lewicy w Wielkopolsce jest Joanna Scheuring-Wielgus. Jest ona socjolożką, działaczką społeczną i polityczną oraz menadżerką kultury. Od 2021 roku jest wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy, natomiast od 2023 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kandydaturę Joanny Scheuring-Wielgus w Poznaniu wspierają: Robert Biedroń i Beata Urbańska.

– Mogę dzisiaj ogłosić, że rejestrujemy dziesiątkę najlepszych kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego. Zebraliśmy ponad 20 tysięcy podpisów w samej Wielkopolsce, natomiast w całej Polsce ponad 300 tysięcy podpisów. Są to rekordowe liczby podpisów i dobry znak dla Lewicy. To silny mandat dla naszych kandydatów. Ja przyjeżdżam tutaj z dumą, żeby zaprezentować kandydatkę, która tak naprawdę prezentacji nie potrzebuje. Kandydatkę, która mam nadzieję, tutaj w Wielkopolsce – będzie kultywowała najlepsze tradycje polskiej Lewicy. Chciałbym, rekomendować państwu nasza ekipę, na czele z Joanną Scheuring-Wielgus – powiedział Robert Biedroń.

fot. Łukasz Gdak

– Mam już zaproszenia do dziesięciu miejsc. Jest to dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, że w momencie gdy pojawiła się informacja, że będę kandydatką z Wielkopolski, od razu dostałam zaproszenia na dużo imprez. W tym tygodniu będę m.in. w Wolsztynie, w Chrzypsku. Bardzo lubię takie imprezy i rozmowy z ludźmi. Będą też spotkania otwarte – mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Jeśli Joanna Scheuring-Wielgus uzyska mandat do Parlamentu Europejskiego, będzie musiało dojść do rekonstrukcji rządu.

– Potwierdzam, że będzie rekonstrukcja rządu. Takie są ustalenia między liderami. Będzie ona dotyczyła ministrów, którzy dzisiaj startują w wyborach. Nastąpi to po 9 czerwca – mówi Robert Biedroń.

Czytaj także: Majówka blisko Poznania. W programach m.in. warsztaty Star Wars i impreza w stylu PRL | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl