Znaczne podwyżki dla zdających egzamin na prawo jazdy

Sejmik Województwa Wielkopolskiego postanowił, że nastąpi znaczny, bo wynoszący ponad 40% wzrost kosztów egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy. Zmiany obejmą wszystkie kategorie uprawnień.

ILE ZAPŁACĄ ZDAJĄCY EGZAMINY?

Dotychczas to, że będą obowiązywać identyczne, najwyższe możliwe stawki, przeforsowano w województwach podkarpackim, lubelskim, śląskim czy mazowieckim. Przytaczamy te kwoty:

egzamin teoretyczny – 50 zł, (zamiast dotychczasowych 30), egzamin praktyczny na kat. B, B1 A, A1, T – 200 zł (dotychczas 140 zł),egzamin praktyczny kat. C, B+E – 250 zł (wcześniej 200 zł).

KOMPETENCJE SEJMIKÓW

Wysokość stawek za egzaminy na prawo jazdy leży w gestii sejmików województw od początku bieżącego roku. Podjęto specjalną uchwałę, by zmiana kosztów egzaminu mogła wejść w życie.

Jeśli chodzi o uzasadnienie podwyżek, to jednym z argumentów ma być trudna sytuacja finansowa ośrodków. Zaznaczmy, że spośród 5 działających w Wielkopolsce ośrodków, aż trzy w ubiegłym roku odnotowały stratę. Word Leszno zarobił tylko 15 tys. zł. Poznański ośrodek miał podobny wynik. Dodajmy jednak, że było to tłumaczone sprzedażą działki, na której miało powstać centrum doskonalenia kierowców.

Już teraz wiemy, że nowe kwoty będą wprowadzone w ciągu 14 dni od opublikowania uchwały w dzienniku urzędowym. Na to możemy czekać kilkanaście dni. A zatem to pewne, że podwyżka wejdzie w życie wiosną 2023 roku. Za ich przyjęciem głosowało 24 radnych. 12 wstrzymało się od głosu.

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl