Ile tysięcy za kostkę brukową ze Starego Rynku? Cena robi wrażenie

– Ta kostka to nie tylko symbol Poznania, ale też symbol remontów, znany w całym kraju – zachęcał do kupna dawnej kostki ze Starego Rynku, Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania obiecał, że osobiście doniesie kostkę do samochodu, bo ta ważyć może ok. 20 kg. – Dawna kostka z naszego rynku pochodziła z Dolnego Śląska, ale jak interesowałem się tą konkretną, to wynikało, że jest z kamieniołomów ze Szklarskiej Poręby – dodał Jacek Jaśkowiak.

Tegoroczne licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) rozpoczęły się w Poznań Congress Center o godz. 12. Trwają do godz. 19.30. Na scenie pojawił się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, który w imieniu miasta pomagał w zbiórce pieniędzy. Wylicytować było można łącznie trzy złote karty PEKA z osobistym podpisem prezydenta Poznania. Pierwszą wylicytowano za 1000 zł. Drugą za 2500 zł. Obie kupiła ta sama osoba. – Pan przyjeżdża do nas zawsze na licytacje kart. Zasilił pan przez te wszystkie lata Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy tysiącami złotych, jeśli nie 20-30 tys. – powiedział ze sceny Jacek Jaśkowiak do zwycięzcy licytacji. Trzecią wylicytował już z kolei szczęśliwiec za 2600 zł. Prezydent dodał, że „jak się nie będzie miało ważnej karty, to wierzę, że pokazując kontrolerowi tą złotą, to ten nie wystawi mandatu.”

– Z samych złotych kart PEKA mamy 6100 zł na rzecz WOŚP – podsumowała na scenie Karolina Niementowska z Grupy MTP.

Pod młotek poszły też pamiątkowe pakiety „Wolne Miasto Poznań”. Zestaw obejmował: koszulkę, torbę, skarpetki z koziołkami i kubek termiczny. – W taki kubek, jak już mówiłem wcześniej, można nalać grzańca i iść na jarmark bożonarodzeniowy. Dzięki temu jest oszczędniej – zażartował Jacek Jaśkowiak. Zestaw sprzedano za 700 zł.

Jacek Jaśkowiak z historyczną kostką ze Starego Rynku w Poznaniu (fot. M.S./wPoznaniu.pl)

Symbol Starego Rynku w Poznaniu

Zanim doszło do licytacji historycznej kostki brukowej Starego Rynku, kupiono jeszcze książkę z autografem i dedykacją Nassima Nicholasa Taleba (1100 zł), koszulkę z napisem „Wolne Miasto Poznań (650 zł) i bluzę z takim samym wzorem (550 zł).

W walce o kostkę brukową rywalizowali ze sobą przede wszystkim radna Poznania, Halina Owsianna i Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, gen. Piotr Mąka. Ostatecznie to stróż prawa przy konsultacji swoich policyjnych kolegów i koleżanek zaproponował ostateczną sumę w wysokości 6700 zł.

– W tym roku skończymy budowę najnowocześniejszego laboratorium kryminalnego i ta kostka, będzie odpowiednim elementem, które warto wyeksponować – powiedział ze sceny gen. Mąka.

Kostkę ze Starego Rynku w Poznaniu wylicytował gen. Mąka za 6700 zł (fot. M.S./wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Golden retrievery zagrały dla WOŚP. Tłumy na odnowionym Starym Rynku [ZDJĘCIA/WIDEO]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl